Su Ťij odsouzena k 18 měsícům domácího vězení

Rangún - Barmské disidentce Do Aun Schan Su Ťij bylo dnes uloženo osmnáct měsíců domácího vězení za porušení pravidel jejího předchozího trestu. Soud nejprve oznámil verdikt tři roky vězení, ale vojenská junta trest vzápětí snížila na polovinu. Su Ťij byla odsouzena proto, že v květnu nechala ve svém domě přes noc Američana Johna Yettawa, který do domu přeplaval bez pozvání přes jezero. Údajně tím porušila pravidla svého domácího vězení. Všechny barmské státní noviny dnes otiskly shodný článek vyzývající příznivce Su Ťij, aby nevyvolávali nepokoje, a zahraniční země, aby se nevměšovaly do barmských záležitostí.

Yettawovi, který byl mimo jiné obviněn z „plavání v místech, kde je to zakázané“, soud uložil sedm let vězení, z toho čtyři roky nucených prací. Třiapadesátiletý Yettaw, který trpí epilepsií, cukrovkou a má i další zdravotní problémy, do přísně střeženého domu disidentky vstoupil údajně proto, že ho Bůh varoval, že Su Ťij zavraždí teroristé.

Po týdnu stráveném v nemocnici je Yettaw zpátky ve vězeňské cele. Minulé pondělí byl totiž zřejmě kvůli epileptickým záchvatům odvezen do nemocnice v Rangúnu.

Video Reportáž Jakuba Nettla
video

Reportáž Jakuba Nettla

Joselito Chad Jacinto, filipínský chargé d'affaires v Barmě

„Změna rozsudku je poměrně překvapivá, protože vládnoucí junta je známá tím, že nepodléhá mezinárodnímu tlaku.“

Po vynesení prvního rozsudku nad Su Ťij - tři roky vězení a nucených prací - nastala pětiminutová přestávka. Poté do soudní síně vešel ministr vnitra generálmajor Maun U a přečetl zvláštní rozkaz předsedy barmské vojenské vlády Thana Šweie podepsaný již v pondělí, který trest snížil - zřejmě především kvůli tlaku ze zahraničí. Osmnáct měsíců domácího vězení bylo uloženo i dvěma společnicím Su Ťij.

Soudní proces trval bezmála čtvrt roku. Provázela ho celá řada odkladů a průtahů, které měly podle kritiků jediný cíl: vyvolat zdání spravedlivého procesu a zamaskovat skutečnost, že o verdiktu bylo rozhodnuto dávno předem. Jak uvedla ředitelka Barmského centra v Praze Sabe Amthoe Soe, disidentka byla dokonce obžalována na základě zákona, který vlastně junta sama zrušila.

Obhájci: Junta hledala záminku, jak Su Ťij nepustit na svobodu

Barmská disidentka a nositelka Nobelovy ceny za mír strávila 14 z uplynulých 20 let v domácím vězení. To poslední jí mělo vypršet koncem května. Obhájci lidských práv mluví o tom, že junta hledala jakoukoliv záminku, aby se aktivistka nedostala na svobodu. Spekulují dokonce o tom, že Johna Yettawa poslala junta jako provokatéra.

Čtyřiašedesátileté nositelce Nobelovy ceny míru hrozil až pětiletý trest. Její odsouzení se očekávalo. Proces byl kritizován západními zeměmi i organizacemi na ochranu lidských práv, podle kterých chce vojenské vedení země vyřadit populární Su Ťij z voleb, jež se mají konat příští rok.

Soud zasedal v rangúnské věznici Insein za zpřísněných bezpečnostních opatření. Podle svědků bylo v okolí až 2000 příslušníků bezpečnostních jednotek. Všechny státní noviny dnes otiskly shodný článek, ve kterém vyzývaly příznivce Su Ťij, aby nevyvolávali nepokoje, a zahraniční země, aby se nevměšovaly do barmských záležitostí.

Svět verdikt odsoudil a požaduje další sankce vůči Barmě

Verdikt nad barmskou disidentkou dnes odsoudili mimo jiné Evropská unie, britský premiér, francouzský prezident, Austrálie i humanitární organizace a sdružení na ochranu lidských práv. Britský premiér Gordon Brown označil rozsudek za hrůzný a prohlásil, že jej odsouzení vůdkyně barmské opozice zarmoutilo a rozčílilo. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy vyzval EU, aby přijala nové sankce proti barmskému režimu, zvláště v oblasti exportu dřeva a rubínů.

Rozsudek kritizuje i bývalý český prezident Václav Havel. Tradiční obhájce lidských práv Havel považuje poslední rozsudek nad vůdkyní barmské opozice za „skandální, ničím však nevybočující z politického cynismu jedné z nejtvrdších totalit na světě“. „Myslí na paní (Su Ťij), která, jak věří, neztratí ani po tomto rozsudku víru a naději na život ve svobodné a demokratické Barmě,“ uvedla Havlova tajemnice Sabina Tančevová. České ministerstvo zahraničí označilo rozsudek za naprosto nepřijatelný.

Evropská unie považuje proces se Su Ťij za neopodstatněný a nelegální a odsuzuje dnešní výrok soudu, píše se v prohlášení švédského předsednictví EU. Sedmadvacítka na rozsudek prý odpoví dalšími cílenými opatřeními proti těm, kteří jsou za něj odpovědní.


Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International odsouzení Su Ťij charakterizovala jako hanebnou politickou a soudní maškarádu. Jako nespravedlivý rozsudek ve zmanipulovaném procesu odsoudila verdikt česká humanitární organizace Člověk v tísni. Zároveň vyzvala Radu bezpečnosti a generálního tajemníka OSN, aby okamžitě přijali přísnější restriktivní opatření vůči barmské vojenské juntě. Vedoucí barmských projektů Člověka v tísni Marie Peřinová se v rozhovoru pro ČT vyslovila pro uvalení mezinárodního embarga na dovoz zbraní do Barmy a další ekonomické sankce.