Plasty z kukuřice? Proč ne

Nišihara – Z kukuřice lze v poslední době vytvořit spoustu věcí, které by člověka ve spojitosti s touto plodinou před pár lety ani nenapadly. Krabice na oběd, příbory, kelímky, ale i mobily. Vědci našli způsob, jak z této plodiny vyvinout plasty šetrné k životnímu prostředí. A první kukuřičné výrobky jsou už v prodeji. Jedním z producentů plastů z kukuřice je například firma v japonské vesnici Nišihara. Ta k výrobě nepotřebuje ropu jako ostatní, ale obyčejný kukuřičný škorb. Výroba je tak k životnímu prostředí mnohem šetrnější, v porovnání s tradiční tvorbou plastů se spálí jen čtvrtina oxidu uhličitého.

„Kukuřice je nejsnazší na vypěstování. Je také nejvíce sklízenou a odolnou plodinou. Poptávka po ekologických výrobcích roste a věřím, že zelený byznys konečně vzkvétá,“ pochvaluje si ředitel japonského specifického výrobce plastů Kendži Hašimoto.

O obaly z bioplastu je zájem. Z polystyrenu se na ně chystá přejít například výrobce potravin z města Nankan. Důvod je prostý, polystyrenové krabice vyráběné z ropy už nemusí být v budoucnu tak dostupné. „Vyrobíme obrovské množství obalů, asi kolem 300 tisíc kusů za den, a spotřebitelé se jich musí nakonec nějak zbavit. Proto je pro nás důležité užívat balení, která nebudou vypouštět tolik skleníkových plynů,“ vysvětluje Hisaou Ueda, výkonný ředitel výrobce potravin.

Hašimotova firma používá na výrobu kukuřici určenou ke krmení dobytka. Aby omezila náklady, vyrábí převážně v Číně. Odtamtud totiž kukuřice pochází. „Pokoušíme se teď najít způsoby, jak využít kukuřičný škrob i pro jiné produkty,“ nastiňuje plány do budoucna Hašimoto. Japonská firma tak teď pracuje na vývoji ekologických hraček. Z bioplastů se ale vyrabějí už i mobily. Jeden takový uvedla firma NEC v Japonsku. Ve Spojených státech zase „kukuřičný“ mobil představil ve spolupráci s americkým operátorem Sprint Samsung.

Kendži Hašimoto
Kendži Hašimoto
Více fotek
  • Kendži Hašimoto autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1046/104504.jpg
  • Plastové výrobky z kukuřice autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1046/104505.jpg