Gdaňsk si připomíná 70 let od vypuknutí II. světové války

Gdaňsk - V severopolském Gdaňsku si dnes politici a diplomati z pětadvaceti zemí připomenou zahájení druhé světové války. Polská vzpomínková akce začala dnes už ve 4 hodiny 45 minut ráno, tedy přesně 70 let od chvíle, kdy se ozvaly první výstřely z německé lodi Schleswig-Holstein, která zaútočila na poloostrov Westerplatte nedaleko Gdaňsku. Tento okamžik je pokládán za začátek nejkrvavějšího vojenského konfliktu v dějinách, v němž během šesti let zahynulo přes 60 milionů lidí. 

U pomníku na Westerplatte ráno vystoupil s krátkým projevem polský prezident Lech Kaczyński. Ten vzdal hold všem vojákům, kteří během II. světové války bojovali proti „německému nacismu a proti bolševickému totalitarismu“.   

Kaczyński vzpomněl také na krvavý masakr v Katyni. V roce 1940 zde sovětská tajná policie NKVD zavraždila více než 15 tisíc polských důstojníků. Kaczyński přirovnal tuto událost k holokaustu. Zdůraznil ale, že „oba zločiny měly velmi odlišné rozměry“. V nacistických koncentračních táborech, z nichž řada se nacházela na území okupovaného Polska, zahynulo šest milionů evropských Židů.

Video Vstup Miroslava Karase
video

Vstup Miroslava Karase

Rusko by mohlo otevřít archivy ke Katyni

Ruský premiér Vladimir Putin po dnešním setkání s polským premiérem Donaldem Tuskem v uvedl, že by mohl souhlasit s otevřením ruských archivů s dokumenty týkajícími se katyňského masakru. Stane se tak ale pouze v případě, že i Polsko zpřístupní své archivy. „Velmi vážně vnímám prohlášení pana premiéra Putina… o připravenosti zpřístupnit archivy, v nichž jsou dokumenty, které se týkají katyňského masakru. Akceptuji návrh, aby byl dodržen princip vzájemnosti,“ uvedl Tusk v reakci na Putinovo prphlášení.

Poláci čekají na Putinovu omluvu

Akce bude odpoledne pokračovat po 15 hodině, kdy k pomníku na Westerplatte přijde přes 30 delegací. Celkem se akce zúčastní přes 20 premiérů, přijet má 2000 hostů. Účastníci vzpomínkové akce v Gdaňsku navštíví místní hřbitov, kde zapálí na památku padlých svíčky. Na místě také zazní slavnostní projevy, při kterých chtějí řečníci vyzvat ke světovému míru. 

Poláci s napětím očekávají hlavně projev ruského premiéra Vladimira Putina. Většina Poláků si přeje, aby se Putin Polsku omluvil za to, že 17 dní po nacistickém Německu napadla Polsko i jeho země.   

Putin již včera naznačil v otevřeném dopise pro list Gazeta Wyborcza, že pakt Ribbentrop-Molotov lze jednoznačně odsoudit. Podle Varšavy tato dohoda otevřela cestu k válce. Putin ale připomněl, že Anglie a Francie podepsaly v Mnichově už v roce 1938 dohodu s Adolfem Hitlerem, která uznala německé územní požadavky vůči Československu a prakticky znamenala likvidaci československé první republiky.

Lavrov se ohradil proti přepisování historie

Do polemik o odpovědnosti za vypuknutí druhé světové války se dnes zapojil i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Ministr se ohradil proti „přepisování historie“ znevažujícím klíčovou roli někdejšího Sovětského svazu při osvobození Evropy od nacismu. 

„Dokonce ani za studené války se nikdo a nikdy nesnažil stavět na roveň nacistický režim a Stalinovu diktaturu,“ napsal Lavrov v dnešním článku pro vládní list Rossijskaja gazeta. 

Lavrov odmítl pokusy dělat rovnítko mezi sovětsko-německým paktem a německým útokem na Polsko jako „vrchol historického revizionismu“, vytrhávající události z historického kontextu, zahrnující mnichovskou dohodu a další kroky „připravující německou agresi a směřující ji na Východ“.