Deště a sesuvy půdy na Sicílii zabily nejméně 20 lidí

Řím - Nejméně 20 lidí zemřelo a 40 bylo zraněno na jihoitalské Sicílii při sesuvech půdy vyvolaných přívalovými dešti. Přes 100 lidí opustilo své domy, další jsou nezvěstní. Vydatný déšť v noci na dnešek způsobil záplavy, bořil domy a poškodil silnice a železnici. Laviny bláta zaplavily město Messina; bahno se sesulo z okolních kopců a útesů, smetlo auta a způsobilo zřícení mnoha budov.

Bahno spolu se sutí zbořených domů ucpalo ulice; jeho výška dosahuje až do výše klik domovních dveří. Déšť z noci dopoledne postupně ustal a obyvatelé a hasiči začali vyklízet ulice lopatami a buldozery. Vláda v Římě vyhlásila v postižené oblasti stav nouze a uvolnila prostředky na pomoc a obnovu.

Záchranné akce komplikuje skutečnost, že mnoho silnic a železnic je kvůli závalům bláta nesjízdných. I někteří zranění museli být převezeni do nemocnice přes moře, řekl starosta Messiny Giuseppe Buzzanca v italské televizi Sky TV. Ve Scalettě a Giampilieri jižně od Messiny přívaly vody a bahna zatopily domy a odřízly řadu lidí od okolního světa. Zachraňovat je bylo možné jen pomocí vrtulníků nebo lodí od moře. Dálnice A18 z Messiny do Catanie musela být kvůli naplaveninám dočasně uzavřena.

Sesuvy bahna na Sicílii
Sesuvy bahna na Sicílii
Více fotek
  • Sesuvy bahna na Sicílii autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1151/115039.jpg
  • Sesuvy bahna na Sicílii autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1151/115038.jpg