Lisabon napodruhé u Irů přesvědčivě prošel

Dublin/Praha - Irové ve včerejším referendu jednoznačně podpořili ratifikaci Lisabonské smlouvy. Pro schválení unijního reformního dokumentu hlasovalo 67 procent voličů. Hlasování se zúčastnilo 58 procent voličů. Vítězství příznivců Lisabonské smlouvy potvrdil oficiálně i irský premiér Brian Cowen. Porážku naopak uznali irští odpůrci dokumentu.

„Myslím si, že je to dobrý den pro Irsko i pro irský lid. Jsem hluboce přesvědčen, že naše budoucnost nespočívá pouze v tom, že jsme členem Evropské unie, ale že aktivně utváříme a ovlivňujeme politiku unie,“ okomentoval to dnes irský ministr zahraničí Micheál Martin.

Irský kabinet nedokázal napoprvé Iry přesvědčit, napodruhé se to ale podařilo. Brian Lenihan, ministr financí Irska, vysvětluje proč: „Lidé v Irsku vždycky věděli, že osud naší ekonomiky je svázán s Evropou. Od minulého referenda se rozvinula recese a lidé poznali, že vláda jim pozorně naslouchá. A není pochyb o tom, že pomohly také záruky.“ 

Reportáž a vstup Martina Řezníčka (zdroj: ČT24)

Vítězství zastánců dokumentu uznali i odpůrci Lisabonské smlouvy. Podnikatel Declan Ganley řekl: „Hlasování skončilo jednoznačným ANO. Gratuluji premiérovi k mistrovské politické kampani. Já ale nesouhlasím s kampaní, která slibuje víc pracovních míst a ekonomické oživení za ANO pro Lisabonskou smlouvu.“ 

Zpravodajská stanice ČT24 odvysílala k irskému referendu hodinový blok nazvaný Lisabonská smlouva: Irské rozhodnutí - celý speciál můžete sledovat ZDE.

Irové hlasovali o nové smlouvě v pátek až do jedenácti večer. Zpočátku byla jejich účast nízká, až v pozdních hodinách se volební místnosti zaplnily. Loni v červnu Irové smlouvu odmítli 53 procenty hlasů, pro ni bylo pouze 46 procent. Po ročním vyjednávání jim Evropská unie slíbila záruky, že smlouva neovlivní irskou neutralitu, daňovou politiku a zákon o potratech. 

Navíc na ostrovní stát tvrdě dopadla ekonomická krize. A Irové, kteří dosáhli prosperity za pomoci evropských peněz, nechtějí své vazby na unii a její trh zpřetrhat. Osud Lisabonské smlouvy teď závisí především na dvou nových členech – Polsku a Česku