Putin fandí hip hopu

Moskva – Ruský premiér Vladimir Putin se obrátil k mladým lidem s výzvou ke zdravějšímu životnímu stylu. Poněkud překvapivě označil jako zdroj, který by měla mládež následovat, hip hop. „Rap, dokonce i ten městský, pouliční, má přes svou zdánlivou hrubost jasný sociální obsah, mluví o problémech společnosti a mládeže. Z graffiti se stává opravdové umění, jemné a elegantní,“ vysvětlil Putin.

„Máme rádi svého premiéra, je to legenda a náš idol.“ Právě takové vzkazy určené vzácnému hostovi v publiku i divákům u obrazovek zaznívaly v pátek večer z pódia při finále soutěže Bitva o respekt. Vyjádřené sympatie nezůstaly bez odezvy.

Putina bere většinová ruská společnost jako arbitra, který rozhoduje o tom, co je správné. Dosud byl přitom nejoblíbenější politik v zemi spojován spíš s popovou hudbou a sportem. Putin sice v sále působil lehce nepatřičně, ale i tady mluvil o svém oblíbeném tématu, kterým je zdravý životní styl. Pochválil breakdance, protože podle něj něco takového prostě nejde.

Putinovi by účast na koncertu mohla pomoci změnit image populárního politika, který se ale neumí odvázat. Navíc je to i součást plánu, jak mladým Rusům představit vládní tažení proti závislosti na tabáku, alkoholu a drogách. Ty totiž výrazně přispívají k hrozivému populačnímu úbytku v zemi.