Raketoplán Atlantis odstartoval s náhradními díly k ISS

Cape Canaveral (USA) - Z floridského mysu Canaveral úspěšně odstartoval ve 20:28 SEČ raketoplán Atlantis, který míří k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Dorazit k ní by měl ve středu v 17:53 SEČ. Záměrem jedenáctidenní mise je dopravit na ISS co nejvíce materiálu, aby stanice mohla být v provozu i poté, co NASA příští rok ukončí lety raketoplánů.

Raketoplán na vesmírnou stanici dopraví přes dvanáct tun materiálu, jako jsou čerpadla, setrvačníky a další náhradní díly. Na palubě poletí také šest astronautů, kteří náklad vyloží. Výprava bude trvat 11 dnů.

Raketoplán pak zpět na Zemi dopraví astronautku Nicole Stottovou, která na ISS strávila téměř tři měsíce. Během mise plánují astronauti také tři výstupy do volného prostoru, při kterých budou provádět úpravy na zařízení ISS. 

Záměrem mise je vynést na ISS co nejvíce materiálu, aby stanice mohla fungovat dalších pět až deset let poté, co bude příští rok zrušen program s raketoplány. Kromě Atlantisu chystá NASA ještě celkem pět misí s raketoplány. Příští by se měla uskutečnit v únoru. Pak NASA uvede do provozu novou generaci kosmických plavidel.

Velitelem posádky raketoplánu Atlantis je Charles Hobaugh. Jejími dalšími členy jsou pilot Barry Wilmore, letecký inženýr Randy Bresnik, vedoucí výstupů do volného prostoru Michael Foreman a astronauti Leland Melvin a Robert Satcher.

Astronaut u ISS
Astronaut u ISS
Více fotek
  • Astronaut u ISS autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1006/100504.jpg
  • Posádka raketoplánu Atlantis autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1242/124174.jpg