Po výbuších v Uljanovsku padaly hlavy

Moskva – Ruský prezident Dmitrij Medveděv dnes odvolal řadu armádních velitelů, včetně náčelníka ženijních vojsk. Učinil tak v souvislosti s výbuchy v muničním skladu v Uljanovsku, které si vyžádaly deset lidských životů. Podle prezidenta musí armáda zajistit „skutečnou bezpečnost“ vojáků a civilistů nejen v Uljanovsku, ale i v řadě dalších míst, kde se nalézají armádní sklady. Na důkladnou inventuru dal ministerstvu obrany měsíc času.

„Přijal jsem rozhodnutí uvolnit z funkcí a z vojenské služby náčelníka ženijních vojsk, náčelníka hlavní správy raketových vojsk a dělostřelectva ministerstva obrany, zástupce velitele povolžského a uralského okruhu pro výzbroj a náčelníka ženijních vojsk (okruhu),“ prohlásil Medveděv. Další odpovědné činitele z ministerstva a armádní velitele má ministr obrany potrestat kázeňsky.

Dmitrij Medveděv o odvolaných velitelích:

„Nezvládli svou práci. Je to ostuda!“

Při pondělní explozi v muničním skladu v Uljanovsku zahynulo osm vojáků a další dva lidé byli zraněni. K výbuchu došlo ve stejném skladišti, kde 13. listopadu při sérii explozí asi 120 tun dělostřeleckých nábojů zemřeli dva lidé. V pondělí pak explodovaly výbušniny, které byly nalezeny v troskách shořelých budov a které měly být odvezeny k likvidaci.