Obama omilostnil krocana, obchodníci se chystají na „černý pátek“

Washington – USA dnes slaví Den díkůvzdání, který je jedním z největších amerických svátků a připadá tradičně na čtvrtý listopadový čtvrtek. Poprvé svátek slavili evropští osadníci v Americe roku 1621 jako poděkování za sklizeň a přežití první zimy. Ve 20. století se tento den stal v USA postupně počátkem vánočních nákupů, které začínají hned další den, v takzvaný černý pátek. Den díkůvzdání oslavili dnes tradičním krocanem i astronauti v raketoplánu Atlantis a tradiční milostí pro krocana také prezident Barack Obama.

Den Díkůvzdání patří v USA k nejoblíbenějším svátkům. A protože rodina má být v tu chvíli pohromadě,  je poslední listopadový čtvrtek dobou přesunů. Na cesty vyráží 38 milionů lidí - skoro dva a půl milionu z nich letadlem. Americké rodiny se setkávají u tradičního nadívaného krocana, americký prezident Obama už toho svého před slavnostním dnem tradičně „omilostnil“ a poslal do Disneylandu ve floridském Anaheimu, kde bude moci opeřenec v pohodlí dožít. 

Barack Obama:

„Kvůli takovým chvílím jsem kandidoval na prezidenta. Abych mohl omilostnit krocana a poslat ho do Disneylandu. Každý den jsem ale vděčný za výjimečnou odpovědnost, kterou mi Američané svěřili.“

Původ tradice omilostňvání krocanů není jasný. Podle některých názorů ji lze vystopovat až k prezidentovi Abrahamu Lincolnovi, za něhož se začal pravidelně slavit Den díkůvzdání a který prý opeřence ušetřil na naléhání svého syna. Mnoho lidí ve Spojených státech naopak věří, že zvyk začal při úřadování prezidenta Harryho Trumana, neexistuje o tom nicméně jediný důkaz. Současná podoba tradice, kdy prezident krocana omilostní oficiálně, začala za George Bushe staršího.

Obchodníci se chystají na „černý pátek“

Američany v pátek po dnešním Dni díkůvzdání čeká nejrušnější nákupní den roku, který se považuje za začátek vánoční nákupní sezony. Tento den přináší také největší slevy elektroniky, ale i oblečení či hraček za celý rok. Řada obchodů tradičně otevírá už v pět ráno, někde dokonce už o půlnoci. Na 50 milionů Američanů si slevy ujít nenechá. Dokonce i loni, v době vrcholící krize, utratili v tento den víc než rok předtím, připomíná washingtonský zpravodaj ČT Michal Kubal.

Název černý pátek zřejmě vznikl ve Filadelfii v 60. letech jako popis komplikací, jimž museli řidiči a policisté čelit kvůli výjimečně silné dopravě způsobené náporem nakupujících. Později si jej přivlastnili obchodníci, aby označili dobu, kdy se jejich bilance přehoupává do černých čísel.

Obama na Den díkůvzdání omilostnil krocana
Obama na Den díkůvzdání omilostnil krocana
Více fotek
  • Obama na Den díkůvzdání omilostnil krocana autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1263/126265.jpg
  • Den díkůvzdání slaví i americká armáda v Iráku autor: Petros Giannakouris, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1263/126270.jpg