V Paříži se dražily lihoviny z doby před francouzskou revolucí

Paříž - Už první den překonala pařížská dražba prvotřídních lihovin očekávání. Prodávají se archivní vína a likéry ze sklepů proslulé restaurace La Tour d'Argent. A některé lahve vynesly až pětkrát víc, než se čekalo. Výtěžek z dvoudenní aukce by mohl přesáhnout milion eur - tedy 26 milionů korun.

Aukční síň nabízí až 18 tisíc archivních lahví. Největší pozornost ale vyvolal prodej tří lahví koňaku Clos du Griffier ročník 1788. Za jednu kupec zaplatil v přepočtu víc než 640 tisíc korun, za druhou 436 a za třetí 385 tisíc. Jejich hodnota se přitom odhadovala na zhruba 77 tisíc. 

Prodaly se také například tři lahve vína Château Rieussec z roku 1971 za 650 eur, ačkoli aukční agentura odhadla jejich hodnotu na 100 až 120 eur. Dobře se prodávala další bílá vína z oblasti Bordeaux - jako šest lahví Château Haut-Brion z roku 1998, které našly kupce za 1400 eur, přestože jejich odhadní cena činila 420 až 480 eur. Další vína se pak prodávala zpravidla blíže vyššímu odhadu. 

La Tour d'Argent chce vybojovat zpět michelinské hvězdy

Zájemci mohou na aukci koupit ale také například i armagnak z roku 1875. Peníze získané dražbou dostane sdružení, které podporuje dlouhodobě a vážně nemocné děti. 

Restaurace La Tour d'Argent, založená už v roce 1582, má ve svých sklepích 450 tisíc lahví, takže aukce její zásoby „ochudí“ jen minimálně. Podnik chce nyní investovat do modernizace s cílem dobýt nazpět ztracené hvězdičky ze světoznámého gastronomického průvodce Michelinu. Do roku 1996 měla všechny tři, ale nyní má jen jednu.