Americký soud zamítl odvolání teroristy Moussaouiho

Richmond (USA) - Americký soud dnes zamítl odvolání Zacariase Moussaouiho, odsouzeného na doživotí bez možnosti propuštění za přípravu teroristických útoků na New York a Washington z 11. září 2001. Při nich tehdy zemřelo na 3000 lidí. Francouzský občan marockého původu Moussaoui, který se při procesu k podílu na konspiraci přiznal, tak dál zůstane ve vězení s maximální ostrahou ve státě Colorado.

Sedmatřicetiletý Moussaoui v odvolání podle tiskových agentur tvrdil, že jeho doznání je neplatné, protože americká vláda nepředložila soudu důkazy, které mohly pomoci jeho obhajobě. Tříčlenný odvolací soud v Richmondu ale námitku nepřijal. „Potvrzujeme uznání viny a rozsudky nad Moussaouim jako celek,“ konstatoval soud.

Moussaoui je jediný člověk odsouzený americkým soudem za útoky z 11. září. Přiznal se, že jeho úkolem bylo unést páté letadlo a narazit s ním do Bílého domu. Útoků, při nichž byly zničeny mrakodrapy Světového obchodního centra a poškozena budova Pentagonu, se ale nakonec nemohl zúčastnit, protože byl Američany několik týdnů před teroristickým činem zatčen. Původně mu hrozil trest smrti, unikl mu jen díky hlasu jediného porotce.