Slovenský parlament přijal „umírněný“ vlastenecký zákon

Bratislava - Slovenský parlament dnes přijal vládní návrh zákona na podporu vlastenectví. Mimo jiné všechny školy by měly od září vždy na začátku a na konci školního roku hrát státní hymnu a v každé třídě budou vystaveny preambule ústavy, státní vlajka a text hymny. Schválená norma je mírnější než návrh menší vládní Slovenské národní strany, který vetoval prezident Ivan Gašparovič a který dnes definitivně zákonodárci odmítli.

Vlastenecký zákon vyvolal protesty slovenských liberálních organizací a studentů, negativní ohlasy vzbudil i v zahraničí. Také dnes podle televize TA3 proti přijetí normy demonstrovali lidé především v řadě jihoslovenských měst a obcí, kde žije početná maďarská menšina. Odpůrci zákona odmítají nařizované vlastenectví. To by se podle nich mělo budovat přirozeným způsobem.

Přijetí vládního návrhu zákona, který v pondělí premiér Robert Fico nečekaně představil, vyvolal spor mezi premiérem a koaliční SNS. Nacionalisté se spojili s opozicí a zablokovali hlasování o programu parlamentní schůze. Po kuloárových jednáních předseda SNS Ján Slota po poledni oznámil, že jeho strana blokádu končí a podpoří vládní návrh zákona. „Důležité a podstatné je to, co má zákon ve svém obsahu – má 85 procent toho, co měl náš návrh zákona,“ uvedl po hlasování Slota.

Video Reportáž Olgy Bakové
video

Reportáž Olgy Bakové

Podle Ficova zákona se bude hrát hymna ve školách jen na začátku a na konci školního roku. Slib věrnosti státu, který by museli skládat státní úředníci, Ficova verze neobsahuje. Státní symboly budou v každé třídě – podřídit se musí í církevní a soukromé školy. A podřídit se musel i zákon. „Premiér protlačil svou verzi ve zkráceném legislativním jednání. Tento krok je podle zákona možný jen v případech ohrožení lidských práv a svobod, bezpečnosti státu nebo při hrozbě ekonomických škod pro stát. Je zřejmé, že vlastenecký zákon do žádné z těchto oblastí nespadá a že jde o předvolební tah,“ uvedla slovenská zpravodajka ČT Olga Baková.

Slovenská ústava
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24