V Polsku nevydržely další hráze, na Slovensku a v Maďarsku se situace lepší

Varšava - Několik protipovodňových hrází u Visly v posledních hodinách nevydrželo nápor vody, která zaplavuje další vesnice. Zalité obce varují, že možná nebudou schopny zorganizovat prezidentské volby, které se mají konat přespříští neděli. V obci Janowiec ve středním toku Visly, kam se voda během květnových povodní nedostala, je nyní zalitých okolo tisíce hektarů. V o něco jižněji položeném Annopolu je pod vodou asi 130 domů.

Dramatická je situace ve vsi Wilków, která byla před několika týdny zalita z 90 procent. V noci praskla hráz u jednoho z přítoků Visly, a do obce tak přitéká voda z několika stran. Navzdory vyhlášené evakuaci dalších ohrožených míst lidé ze svých domovů odejít nechtějí.

Ve Varšavě, kde se kulminace Visly očekává v noci na středu, hladina řeky dosahovala 715 centimetrů. Za poslední den se zvýšila o 70 centimetrů. Není vyloučené, že v polském hlavním městě řeka dosáhne ještě vyšší úrovně než v květnu, kdy vystoupila na 780 centimetrů.

Jsou ohroženy prezidentské volby

Některé obce postižené povodní varují, že nevědí, jestli 20. června dokážou uspořádat předčasné prezidentské volby. Ve Wilkówě jsou pod vodou tři z osmi volebních místností. „Utopily se urny, kabinky pro hlasování,“ říká jeden zaměstnanec obecního úřadu. Z Gorzyc v jihovýchodní části Polska, které se stejně jako Wilków potýkají s velkou vodou podruhé během krátké doby, bylo evakuováno 4 500 lidí a do 20. června se domů všichni určitě nevrátí. Jiní obyvatelé hlídají svůj majetek v zalitých domech.

Znalec ústavního práva Stanislaw Gebethner Dzienniku řekl, že aby volby byly platné, musejí mít všichni voliči podmínky k tomu, aby mohli odevzdat svůj hlas. Podle Gebethnera i části opozice by premiér Donald Tusk měl ohlásit stav živelní katastrofy. Tak by se volby posunuly na jiný termín. „Konaly by se v normálních podmínkách,“ podotkl expert.

Na Slovensku už řádí jen Ondava

Na Slovensku řádí už jen řeka Ondava, jejíž povodňová voda stále vytéká protrženou hrází a ohrožuje obce v zemplínském regionu. Během noci proto muselo být z ohrožených obcí Markovce, Malčice a Petríkovce evakuováno přes 200 lidí. Jen v Malčicích je zaplaveno asi 120 domů. Vodohospodářům se ale ještě v pondělí podařilo dokončit přístupovou cestu k průvalu hráze, od dnešního rána tak začaly práce na opravě poškozeného místa lámaným kamenem. Hráz je protržená v úseku asi 30 metrů, Ondava si tam vytvořila nové hlavní koryto, opravena by měla být do tří dnů. Vodohospodářům pomáhá i nynější hezké počasí a pokles hladiny řeky, která od pondělí klesla o 60 centimetrů. Klesají i hladiny dalších řek rozvodněných dešti v uplynulých několika dnech, nejvyšší stupně povodňové aktivity zůstávají už jen na řekách Latorica a Bodrog.

Také v severovýchodním Maďarsku začaly hladiny řek klesat

Na severovýchodě Maďarska už řeky přestaly stoupat, dosud rozlitá voda ale zasáhla 138 obcí se 40 tisíci obyvateli, v nichž pokračuje boj o záchranu 11 500 domů. Mnoho z nich je postaveno z vepřovic a namočení v důsledku povodní by nemusely přežít, jak ukázala v uplynulých dnech situace v jiných obcích, kde se zřítila téměř stovka vepřovicových domů.

Na severu Maďarska nadále platí omezení železničního provozu na tratích v oblastech postižených záplavami. Lidé v okolí Miškolce cestují místo vlaků autobusy. Vlaky jsou mimo provoz i v okolí Balassagyarmatu. Do Košic přes Hidasnémeti sice vlaky jezdí, ale mezi stanicemi Szikszó a Forró-Encs musí cestující přesednout do autobusů.

Záplavy v Maďarsku
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24