Syn vyhoštěných ruských agentů chce zůstat v Americe

Moskva/Washington – Největší výměna zajatých špionů od dob studené války je u konce. Letoun s dvojicí prozápadních agentů z Ruska přistál v noci na dnešek v Americe. Další dva špioni zůstali ve Velké Británii. Z Vídně odletělo do Moskvy deset odhalených agentů Kremlu. Objevují se ale dohady, že celá akce byla rozehrána podstatně dřív, než se o ní dozvěděla veřejnost. Otázkou také stále zůstává osud potomků špionů. Syn ruských agentů už se například rozhodl, že chce zůstat v Americe.

Sedmnáctiletý syn Vicky Pelaezové, americko-peruánské manželky ruského agenta Michaila Vasenkova, už oznámil, že chce zůstat se svým nevlastním bratrem. Syn Pelaezové z prvního manželství Waldo Mariscal, kterému je 38 let, je architektem. Všichni dosud žili v Yonkers, nevelkém severním předměstí New Yorku.

O bydlení ovšem nyní přijdou, protože ho financovala ruská tajná služba a byl zabaven. „Pokud chtějí, můžou děti své rodiče následovat. Pokud ne, můžou zůstat tady,“ uvedla obhájkyně Vasenkova Genesis Pedutová.

Veškerý majetek ruských špionů zabavily americké úřady a obratem ho daly na prodej. „Nikdy jsem neprodával dům se špiónskou historií a myslím, že v New Jersey byste ani žádný podobný nenašli,“ komentuje to realitní agentka Chris Lanová.

U dětí agentů může dojít i k podkopání vlastní identity

Děti špionů ale podle psychologů mohou mít v životě problémy. Podle lékařů u nich může dojít i k vážným duševním otřesům a podkopání vlastní identity. „Jsou rozpačití, zahanbení, stydí se mezi svými vrstevníky. Nevědí, čemu a komu můžou věřit. Rodiče nebyli těmi, za které se vydávali. Nevědí, co všechno byla pravda a co zástěrka. Nevědí, jestli jsou Američané, nebo Rusové,“ domnívá se dětská psycholožka Zoya Simakhodská.

Osm z deseti ruských špionů jsou rodiči a mají děti různého věku. Nejmladšímu je teprve rok. O tom, jestli budou následovat své rodiče do Ruska nebo třetích zemí se zatím nerozhodlo.

Desítka ruských agentů, která byla zadržena na konci června, ve čtvrtek před newyorským soudem uznala svou vinu a byla vyhoštěna. Ruský prezident Dmitrij Medvěděv souběžně podepsal milost pro čtyři osoby odsouzené v Rusku za kontakty se západními rozvědkami. Vše už ale mohlo být rozehrané podstatně dřív. Bílý dům měl mít podle zdrojů agentury AP pod dozorem ruské špiony už v době, kdy hostil Medvěděva. Nasvědčuje tomu i rychlé dosažení dohody o vzájemné výměně zadržených.

Biden: Dostali jsme čtyři velmi dobré špiony

Podle amerického viceprezidenta Joea Bidena mohou být Spojené státy spokojeny, i když „dostaly“ pouze čtyři špiony. „Dostali jsme čtyři velmi dobré (vyzvědače). A těch deset, byli tu dlouhou dobu, ale moc toho neudělali,“ řekl. Biden to uvedl v pořadu televizního moderátora a komika Jaye Lena.

Ruským špionům se v Moskvě dostalo jen vlažného přijetí

Deseti ruským špionům, které v pátek předaly Spojené státy Rusku, se v Moskvě dostalo zřejmě jen vlažného přijetí. Žádný z nich se během dneška nikde veřejně neobjevil a ruská státní média o jejich návratu neinformovala s vlasteneckým nadšením, jak bylo zvykem v podobných situacích během studené války. To může znamenat snahu Moskvy rychle ukončit aféru ze strachu před možným poškozením zlepšujících se americko-ruských vztahů.

Žádná ruská televize prý v pátek nepřenášela odpolední přistání letounu se špiony v Moskvě. Ruské noviny jsou prý sdílnější, ani jejich komentáře však neoplývají komplimenty, spíše o aféře hovoří s ironií.

Server BBC News nicméně poznamenal, že i bez velké slávy se mohou špioni těšit z toho, že všem byl nabídnut byt v Moskvě a penze ve výši 2 000 dolarů, tedy zhruba 40 tisíc korun, měsíčně. Nikdo z nich ale nemůže počítat s tím, že svůj příběh zpeněží. Podle dohody půjdou případné zisky z prodeje autorských práv přímo do americké státní kasy.