KLDR je údajně ochotná vrátit se k rozhovorům o jaderném programu

New York/Pchjongjang - Severní Korea oznámila, že je ochotná vrátit se k šestistranným rozhovorům o svém jaderném programu. Severokorejský vyslanec při OSN to oznámil krátce poté, co Rada bezpečnosti Spojených národů zveřejnila své stanovisko k potopení jihokorejské korvety z letošního března. OSN sice incident odsuzuje, ale viníka jasně neoznačila. Zamrzlé rozhovory o severokorejském jaderném programu se tak po třech letech mohou obnovit. Jižní Korea reagovala na severokorejské oznámení opatrně, požaduje důkazy.

Severní Korea vyvine „důsledné úsilí pro uzavření mírové dohody a denuklearizaci prostřednictvím šestistranných rozhovorů vedených na rovném základu,“ citovala agentura KCNA ministra zahraničí Pak Ui-džona.

Situaci je možné chápat jako důsledek stanoviska OSN k potopení jihokorejské korvety, při kterém zemřelo 46 námořníků. Aby Rada bezpečnosti přesvědčila Čínu a dosáhla jednohlasného potvrzení, musela vypustit pasáž, ve které za viníka označovala právě Pchjongjang. Peking OSN vyzval, aby se přes incident přenesla.

„Oceňujeme stanovisko Rady bezpečnosti, která vyzvala ke zklidnění situace na Korejském poloostrově mírovými prostředky, prostřednictvím dialogu a vyjednávání,“ uvedla severokorejská televize.

Soul a Washington obnovení rozhovorů podmiňovaly tím, že Pchjongjang přizná zodpovědnost za potopení jihokorejské korvety. K poslednímu severokorejskému návrhu zatím nezaujaly stanovisko.

Jižní Korea a KLDR jsou stále ve válečném stavu

Mezi oběma zeměmi na Korejském poloostrově vládne už přes půl století pouze příměří. Po konfliktu z let 1950-53 neuzavřely mír a technicky jsou stále ve válečném stavu. KLDR z jednání odešla loni v dubnu poté, co ji OSN pokárala za vypálení rakety dlouhého doletu. Napětí na poloostrově od té doby vzrostlo a Pchjongjang provedl několik dalších testů.