Smrt devatenácti lidí znamená definitivní konec Loveparade

Duisburg (Německo) - Nejméně 19 mrtvých a 342 zraněných si vyžádala sobotní tlačenice na technoparty Loveparade v německém Duisburgu. Policie do nynějška identifikovala 18 mrtvých, z toho 11 Němců. Další oběti pocházejí po jednom z Nizozemska, Austrálie, Itálie, Bosny, Číny a dvě ze Španělska. Kolik zranění je vážných, policejní mluvčí neupřesnil. Německé politiky tragédie šokovala a požadují její vyšetření. Organizátor technoparty uvedl, že kvůli tragédii se Loveparade v dalších letech už konat nebude. 

 

„Loveparade vždy byla pokojnou zábavou a veselou party, kterou včerejší neštěstí navždy zastínilo,“ řekl organizátor technoparty Rainer Schaller. „Kvůli respektu (k obětem) nebudeme v zábavě pokračovat. Je to konec Loveparade,“ dodal.

Obětem bylo mezi 20 a 40 lety, uvedl dnes ředitel policie v Duisburgu Detlef von Schmeling. Podotkl také, že všechny oběti zahynuly na rampě vedoucí do areálu Loveparade. Vyvrátil tak předchozí spekulace o tom, že lidé umírali v tunelu, jímž vedla přístupová cesta na technoparty.

Video Tragédie na Loveparade
video

Tragédie na Loveparade

Německá kancléřka Angela Merkelová byla tragédií šokována. „Tito mladí lidé šli na party, místo toho je potkaly smrt a zranění. Jsem rozměrem utrpení a bolesti zděšená a zarmoucená,“ citovala ji agentura Reuters. „Dlužíme (obětem a pozůstalým) podrobné vyšetření události a případných organizátorských nedostaků,“ reagovali na tragédii němečtí Zelení. „Chyby v organizaci takové masové akce se nesmí opakovat,“ uvedli v prohlášení. Už v sobotu požadoval důkladné prošetření případu německý prezident Christian Wulff.

Hlavní organizátor cítí morální zodpovědnost

Radnice Duisburgu se k tragédii vyjádří dnes v poledne. Hlavní organizátor celoročního projektu Ruhr.2010, v jehož rámci se Loveparade konala, už ale prohlásil, že cítí částečnou odpovědnost za neštěstí. „Zcela jasně se také cítím odpovědný, ale pouze v morálním smyslu,“ řekl Fritz Pleitgen. Loveparade prý projekt Ruhr.2010 přijal jako „vyzkoušený formát“, který se vhodně zapojí do akcí v rámci udělení titulu evropského města kultury celému Porúří. „Ani finančně, ani organizátorsky jsme se ale na Loveparade nepodíleli,“ zdůraznil Pleitgen.

Místní úřady už se staly terčem kritiky za to, že k prostranství zpřístupnily jedinou cestu. Starosta Duisburgu Adolf Sauerland přijatá opatření hájil. „Předem jsme s pořadatelem a všemi zúčastněnými partnery vypracovali odůvodněný bezpečnostní koncept,“ napsal na webu města.

Lidé po sobě šlapali

Hromadnou paniku, která odpolední tragédii zapříčinila, vyvolal podle policie pád lidí z uzavřeného únikového schodiště do davu. Ten předtím ucpal přístupový tunel před prostranstvím, kde se akce konala.

Podobně souběh událostí viděli i svědkové z řad návštěvníků. „V určitou chvíli zástup lidí uvázl, pravděpodobně proto, že vpředu bylo všechno uzavřeno, my jsme viděli, že první lidé už leželi na zemi,“ řekl Udo Sandhöfer televizní stanici n-tv. „Další šplhali po stěnách a snažili se nějak dostat na prostranství oklikou, lidé v davu, kteří postupovali dál, jednoduše šlapali po těch, kteří leželi na zemi,“ dodal účastník technoparty.

I po masakru technoparty ještě několik hodin pokračovala, což mělo zabránit dalšímu chaosu mezi stovkami tisíc účastníků. Poslední návštěvníci už letošní Loveparade na bývalém nákladovém nádraží v Duisburgu opustili, dunění techna utichlo krátce po půlnoci.