Mezinárodní komise prověří zásah Izraele proti humanitárnímu konvoji

New York - Kontroverzním zásahem Izraele proti konvoji, který se snažil prorazit do pásma Gazy, se bude zabývat mezinárodní komise. Oznámil to generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Mezi členy komise budou i zástupci Izraele a Turecka. Při obsazení lodí, které měly dopravit do Gazy humanitární pomoc, zemřelo 31. května 9 Turků.

Podle šéfa OSN začne komise incident prověřovat od 10. srpna, výsledky vyšetřování pak budou k dispozici v září. Komise bude čtyřčlenná, povede ji novozélandský premiér Geoffrey Palmer a dosavadní kolumbijský prezident Álvaro Uribe, doplní je pak jeden zástupce Turecka a jeden zástupce Izraele.

„Informovali jsme dnes generálního tajemníka OSN, že budeme spolupracovat s panelem, který má prověřit incident s flotilou. Jsme si jisti, že fakta jsou na naší straně. S důvěryhodným a objektivním panelem nemáme žádný problém,“ okomentoval to dnes mluvčí izraelské vlády Mark Regev. 

Izraelská armáda zasáhla 31. května proti šestici lodí, která mířila k pásmu Gazy, chystala se prolomit blokádu palestinského území. Izrael proto proti flotile zakročil. Při zásahu zemřelo 9 tureckých aktivistů.