Hurikán Katrina – New Orleans pod vodou a téměř 2000 mrtvých

New Orleans - Katrina - hurikán, který na konci 29. srpna 2005 způsobil obrovské škody na jihu Spojených států. Rychlost větru dosahovala na moři až 280 km/h, na pevnině kolem 250 km/h. U New Orleansu se protrhly ochranné hráze a město zcela zaplavila voda z oceánu a blízkého jezera Pontchartrain. Počet obětí se odhaduje asi na 1300. Z ekonomického hlediska jde patrně o vůbec největší katastrofu způsobenou atlantickým hurikánem.

Katrina byla označena za „největší civilní technickou katastrofu v historii USA“. Město bylo postiženo v takovémto rozsahu z důvodu selhání hrází a odvodňovacích kanálů. 

Poté, co se relativně mírný hurikán prvního stupně přehnal přes Floridu, získal novou sílu nad Mexickým zálivem a postupně dosáhl až na pátý stupeň. Již 27. srpna začala nepovinná evakuace New Orleansu. Asi 80 procent obyvatel tak New Orleans opustilo už před bouří. 

Silný vítr zničil město, roztříštil okna, hromadil odpad po celém městě a přinesl silný déšť a záplavy zejména do východní části města. Situace se ještě zhoršila, když se protrhly další čtyři kanály. Voda pak 30. srpna začala ustupovat, a lidé tak mohli začít sčítat škody, které byly opravdu veliké. Na některých místech dosáhla voda výšky až 7,6 metru. Vysušení a odvodnění města trvalo přes 50 dní. Řádění Katriny ještě umocnilo řádění černošských gangů, které se zmocnily částí města s již tak vysokou kriminalitou.

Hrůzná bilance

Postižené území - bouře zasáhla Bahamy, Kubu, ale především čtyři americké státy - Floridu, Louisianu (jakýmsi symbolem katastrofy se stalo její největší „jazzové“ město New Orleans), Alabamu a Mississippi; v USA Katrina zdevastovala území o rozloze 233 000 kilometrů čtverečních (velké téměř jako Británie).

Počet obětí - 1 836, pohřešuje se 135 osob; nejvíce mrtvých bylo ve státech Louisiana (1 577) a Mississippi (238). Bilance mrtvých dělá z Katriny nejvražednější hurikán v USA od roku 1928.

Ekonomické škody: 81 miliard USD v cenách roku 2005 (téměř dva biliony korun), pojišťovací firmy přišly škody na více než 40 miliard USD (zhruba 720 miliard korun); Katrina se tak stala nejdražší přírodní katastrofou v historii USA.

0


Katrina měla i politický dopad. Z vyšetřování Sněmovny reprezentantů totiž vyplynulo, že reakce na hurikán byla fiaskem na všech úrovních. Kritiku si vyslechl i tehdejší americký prezident George Bush za to, že příliš pozdě rozpoznal závažnost situace a otálel s uvolněním pomoci. V roce 2009 americký soud rozhodl, že záplavy v New Orleans částečně zavinilo kvůli nedbalosti při údržbě důležitého navigačního kanálu americké ženijní vojsko. Bylo to vůbec poprvé, co soud přiřkl federální vládě přímou odpovědnost za záplavy.