Cameron opatrně vyzval Čínu k politické otevřenosti

Peking – Britský premiér David Cameron vyzval Čínu k větší politické otevřenosti. Na závěr své dvoudenní návštěvy uvedl před studenty Pekingské univerzity, že základem sociální stability a ekonomického růstu jsou politické reformy. Kritici ale Cameronovi vyčítají, že v Pekingu nebyl důrazný v otázce lidských práv. Jeho cesta do Číny měla především podpořit obchod. Británie by ho chtěla do pěti let zdvojnásobit na víc než 100 miliard dolarů.

„Růst ekonomické svobody v Číně v posledních letech představuje obrovský přínos pro Čínu i pro zbytek světa. Doufám, že časem to povede k větší politické otevřenosti, protože jsem přesvědčen o tom, že nejlepším garantem prosperity a stability je to, aby ekonomický a politický pokrok šly ruku v ruce,“ prohlásil Cameron před čínskými studenty.

Britský premiér, jehož cesta byla zaměřena především na zajištění toho, aby vzájemný obchod dosáhl v roce 2015 hodnoty více než stovky miliard dolarů (1,8 bilionu korun), se přímo nezmínil o konkrétních případech politické represe v Číně. Nepadlo například ani slovo o vězněném čínském disidentovi a držiteli letošní Nobelovy ceny za mír Liou Siao-poovi, který si odpykává jedenáctiletý trest vězení za účast na vypracování Charty 08, požadující rozsáhlé politické reformy v zemi.

Cameron už v úterý při zahájení návštěvy řekl novinářům, že není britskou úlohou napomínat Peking či mu rozkazovat v otázce lidských práv. Premiér čelí ostré kritice mezinárodních organizací na ochranu lidských práv, podle nichž odsouvá do pozadí citlivé politické otázky z obavy, že by ohrozil vyhlídky na obchod s druhou nejsilnější ekonomikou světa.