Britští studenti protestují proti zvyšování školného

Londýn – Desetitisíce britských studentů i učitelů dnes vyrazily do Londýna, aby zde protestovaly proti vládnímu návrhu zvýšit školné na univerzitách. To se má oproti nynějším poplatkům až ztrojnásobit, za studium by se tak v Británii mohlo od roku 2012 platit až 9 tisíc liber za rok (přes čtvrt milionu korun). Před vládní budovou se dnes kvůli tomu sešlo až 50 tisíc lidí.

Někteří protestující rozbili okna v budově Millbank Tower, kde má sídlo vedení Konzervativní strany. Část demonstrantů zde také pálila transparenty a střetla se s policisty, když se snažila dostat dovnitř. Některým se podařilo dostat na střechu budovy. Střety s policií si vyžádaly osm lehce zraněných.

Vláda minulý týden odsouhlasila návrh, že by se školné na univerzitách mělo zvýšit z nynějších 3 290 liber až na 9 000 za rok. Vláda musí šetřit, a tak chce financování vysokých škol z větší části přesunout na samotné studenty.

Video Rozhovor s Ivanem Kytkou
video

Rozhovor s Ivanem Kytkou

Školy si budou moci zvolit, jakou částku budou vybírat, minimálně ale budou muset studenti platit 6 000 liber. Školy si ale mohou stanovit poplatky za studium až do výše 9 000 liber.

Školné se platí v Anglii od roku 1998, kdy ho zavedli labouristé za premiéra Tonyho Blaira. Nyní je omezeno částkou 3 290 liber za rok. Školné se na univerzitách ve Velké Británii neplatí pouze ve Skotsku. 

Národní sdružení studentů varuje, že zvýšení školného zamezí některým mladým lidem získat vzdělání. Kritici vládního návrhu upozorňují na to, že by to mohlo znamenat odliv sociálně slabších studentů. Vláda bude ale nabízet studentům půjčky. Ty budou splácet, až když budou ročně vydělávat 21 000 liber.

Výbušné je téma školného i pro vládní liberální demokraty, ti totiž svým voličům před volbami slibovali, že nebudou podporovat zvyšování školného. Jejich lídr Nick Clegg dnes v parlamentu obhajoval vládní návrh. Čelil nařčení, že zradil předvolební slib. Kvůli koaliční dohodě s konzervativci budou muset ale liberální demokraté pro návrh zvednout ruku. To by jim mohli nechat voliči pocítit v dalších volbách.

Protesty proti zvyšování školného
Protesty proti zvyšování školného