Slovenský policista v práci hraje ping-pong a čte noviny

Bratislava - Před osmi měsíci slovenský policista z Úřadu na ochranu ústavních činitelů ukázal, jak se u něj v práci obchoduje s benzinem do vládních limuzín. Namísto viníků byl ale potrestaný on, minimálně tím, že musí chodit do práce, nikdo ho ale neúkoluje. A situace se nezměnila ani s nástupem nové vlády.

Policista Jozef Žatko v zaměstnání hraje ping-pong, čte noviny, učí se anglicky. Nikdo mu totiž nedává žádnou práci. Nadřízení mu chtějí naznačit, aby odešel. Tak tomu je od března, kdy upozornil na podezřelé kšeftování s benzinem.

Žatko vysvětlil slovenským médiím, jak to celé fungovalo. Úřad dával služebním řidičům peníze na jízdy s premiérem nebo jinými představiteli státu. Pokud řidiči vozili státníky ve voze vyšší třídy, jako například BMW, Audi nebo Mercedes, pak tato auta měla povolenou spotřebu 19 litrů na 100 kilometrů. Pokud ale řidiči jezdili úsporně, benzin jim zbyl. Pohonné hmoty pak prý prodávali zpět pumpařům a inkasovali za to nemalé částky, nebo si uspořený benzin nechávali pro svá soukromá auta.

Od doby, kdy tohle Žatko prozradil, mu začalo v práci peklo. „Nepustili mě k práci z důvodu, abych se nedostal ke knihám služebních motorových vozidel, abych nemohl další věci poslat na inspekci,“ říká Jozef, pracovník Úřadu pro ochranu ústavních činitelů.

Čtyři disciplinární řízení

Ministr vnitra označil Žatka za lháře, inspekce žádné závažné porušení předpisů neodhalila. Právník policisty Žatka Pavel Nechala dodává: „Třešničkou na dortu je zahájení disciplinárních řízení.“ Podle Nechaly do doby, než oznámil podezřelé machinace s benzinem, neměl Žatko žádné disciplinární řízení, teď jsou proti němu vedena hned čtyři. 

Současný ministr slibuje, že dá případ znovu prošetřit. Podle přístupu slovenských úřadů je zatím jasné, že otevřeně upozornit na nekalé praktiky na pracovištích se moc nevyplácí. Na Slovensku si troufne na podobnou věc jen mizivé procento lidí, neexistují totiž zákony, které by je chránily.