Nový teleskop NASA se opět odkládá. Kvůli nákladům

Washington - Do kosmické výše rostou náklady na vesmírný teleskop Jamese Webba, který by měl v budoucnu nahradit existující Hubbleův teleskop. Podle zprávy amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), stoupl rozpočet o dalších 1,5 miliardy dolarů a jeho start plánovaný na rok 2014 bude muset být odložen. Interní studie tvrdí, že vynesení teleskopu do vesmíru a jeho provoz zhruba bude stát 6,5 miliardy dolarů; původně se ovšem uvažovalo o nákladech ve výši tří miliard a poslední odhady mluvily o pěti miliardách.

Projekt nového teleskopu byl přitom oznámen už před více než deseti lety a původně měl být do vesmíru vynesen už v roce 2007. To bylo posléze postupně odkládáno až na rok 2014 a nyní se zdá, že nejbližší reálný termín je září 2015. 

Teleskop vysoký 12 metrů a 24 metrů dlouhý by měl být umístěn ve vesmíru do vzdálenosti 1,5 milionu kilometrů od Země. V kosmu má pátrat po velmi vzdálených objektech, které se zformovaly jen několik milionů let po zrodu samotného vesmíru. To mu umožní obří šestihranné zrcadlo o průměru 6,5 metru, kterým bude tento teleskop vybaven.