Junta zamítla odvolání Su Ťij

Rangún - Soud v Barmě dnes zamítl třetí odvolání vůdkyně disentu Do Aun Schan Su Ťij proti rozsudku, kterým ji justice ovládaná vojenským režimem uložila trest domácího vězení. Podle stoupenců disidentky bylo odvolání spíše symbolické, protože barmská opozice očekává, že Su Ťij bude v sobotu z domácího vězení propuštěna.

Pětašedesátiletá politička, která se stala symbolem odporu proti barmské vojenské juntě, strávila v internaci patnáct z posledních zhruba dvaceti let svého života. Barmská justice věznila odpůrkyni režimu bez soudu až do loňského srpna, kdy Su Ťij porušila podmínky dřívějšího trestu.

Disidentka tehdy ve svém domě nechala přenocovat Američana, který do jejího domu bez pozvání připlaval přes přilehlé jezero. Za tento čin byla odsouzena k dalším 18 měsícům domácího vězení. Barmský ministr vnitra letos v lednu oznámil, že Su Ťij bude propuštěna v listopadu.

Barmské úřady dosud nepotvrdily, že trest domácího vězení pro populární disidentku v sobotu skutečně vyprší. Množí se ale náznaky, že se tak skutečně stane. Její syn Kim Aris, který trvale žije v Británii, minulý týden poprvé dostal barmská víza, aby mohl svou matku navštívit. Podle západních agentur už stoupenci političky v Rangúnu horečně uklízejí její kanceláře.