Vyšetřování korupční kauzy tří afrických prezidentů pokračuje

Paříž - Francouzský nejvyšší soud znovu povolil vyšetřování původu majetku prezidentů Gabonu, Rovníkové Guineje a Konga. Podnět k tomu daly organizace Transparency International a Sherpa, které tvrdí, že tři afričtí prezidenti k majetku přišli díky korupci. Francouzská justice původně šetření zastavila s odůvodněním, že podobné organizace nemohou prezidenty žalovat, protože nejsou poškozenou stranou. Nejvyšší soud ale tento argument odmítl. Prezidenti a jejich právníci nařčení odmítají a tvrdí, že svůj majetek získali poctivě.

Jak poznamenal pařížský spolupracovník ČT Jan Pokorný, rozhodnutí soudu posílí především lidi a nevládní organizace, které bojují proti korupci. Francouzská policie případ africké korupce vyšetřovala už před několika lety, přičemž se zaměřila nejen na prezidenty, ale i na jejich rodinné příslušníky. Jejich nemovitý majetek ve Francii se v přepočtu odhaduje na tři miliardy korun, jen rodina prezidenta Rovníkové Guineje má v zemi na tři desítky luxusních bytů a domů. Kromě toho prezidenti vlastní i stovky bankovních kont, luxusní auta zhotovená na míru a další věci.

William Bourdon, právník Transparency International:

„Bude to dlouhá procedura a počítáme s problémy. Všichni nemohou být spokojeni, ale technicky vzato není důvod, proč by se jednoho dne nemohl konat velký soudní proces s hlavami států, členy jejich rodiny a těmi, kdo jim pomáhali.“

Video Telefonát Jana Pokorného
video

Telefonát Jana Pokorného

Svět posílá do Afriky humanitární pomoc a existuje podezření, že se nedostane k potřebným a že se jejím prostřednictvím přímo či nepřímo obohacují právě politické špičky. I na nedávném summitu OSN proti chudobě se znovu mluvilo o tom, že namísto snahy o co nejmasivnější pomoc je třeba zaměřit pozornost na to, kde končí zasílané částky a jak se s nimi nakládá.

Humanitární krize v Africe
Humanitární krize v Africe