Clintonová a Netanjahu se po 7 hodinách dohodli, že se dohodnou

New York - Americká ministryně zahraniční Hillary Clintonová ve čtvrtek v New Yorku hovořila 7,5 hodiny s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem o mírovém procesu na Blízkém východě, který ustrnul na mrtvém bodě. Vyjednávací maraton skončil společným prohlášením, ve kterém oba politici uvedli, že budou pracovat na „podmínkách pro pokračování mírových rozhovorů mezi Izraelem a Palestinci, které povedou ke vzniku dvou států“.

Clintonová zároveň ujistila Izrael, že Spojené státy budou brát ohled na jeho bezpečnostní zájmy. Izrael mimo jiné chce, aby budoucí palestinský stát nebyl ozbrojený. Tel Aviv také požaduje svou vojenskou přítomnost v údolí řeky Jordán, aby zabránil případnému pašování zbraní či bojovníků do Palestiny z Jordánska. Izraeli rovněž jde o to, aby Palestinci nezpochybňovali jeho legitimitu jako židovského národního státu.

Izraelsko-palestinské mírové rozhovory byly obnoveny letos na počátku září po zhruba dvou letech. Zakrátko se ale ukázalo, že pravdu měli skeptici, kteří nevěřili v jejich brzký pozitivní výsledek. Izraelci totiž neprodloužili moratorium na výstavbu židovských osídlení na západním břehu Jordánu. Právě to Palestinci požadovali jako základní podmínku pro další jednání. Po jejím nesplnění hovory přerušili.

Izraelská vláda navíc nedávno rozhodla o novém projektu ve východním Jeruzalémě, který by se měl podle palestinské samosprávy stát hlavním městem budoucího palestinského státu. Clintonová ještě před čtvrteční schůzkou uvedla, že ji rozhodnutí Izraele znepokojuje.

Zároveň ale řekla, že nepodporuje jednostranné vyhlášení palestinské nezávislosti. Stát Palestinců by podle ní měl vzniknout až na základě mírové dohody mezi Izraelem a Palestinci. „Jak premiér (Netanjahu), tak předseda (palestinské samosprávy Mahmúd) Abbás chtějí prosadit řešení v podobě dvou států. Najdeme cestu vpřed,“ konstatovala Clintonová před jednáním s izraelským premiérem.