Andrew Stimpson jako první porazil HIV

Londýn/Praha - „Myslím, že jsem jedním z nejšťastnějších lidí na světě,“ prohlásil o sobě Andrew Stimpson ze Skotska. Není divu. Třináctého listopadu 2005 zdravotníci oznámili, že se stal prokazatelně prvním člověkem v historii, z jehož těla samovolně vymizel virus HIV způsobující nemoc AIDS. Podobné případy se vyskytly již dříve v Africe, průběh toho Stimpsonova však byl na rozdíl od nich řádně zdokumentován.

Andrew Stimpson se dozvěděl, že je nositelem viru HIV, v srpnu 2002. Pracoval v té době jako model a nakazil se pravděpodobně od svého přítele. Pozitivně mu v té době vyšly tři po sobě následující krevní testy. Později přiznal, že jej zpráva o tom, že je smrtelně nemocný, zdrtila a uvažoval prý i o sebevraždě.

„Zázrak“ přišel o 14 měsíců později, kdy se v nové sérii testů zjistilo, že virus už v jeho organismu není. Stimpson byl v té době v raném stádiu onemocnění, a nebral tedy ani žádné léky. Zpočátku si Stimpson i jeho lékaři přirozeně mysleli, že došlo k chybě nebo záměně vzorků při první sérii testů, to se však nepotvrdilo.

Andrew Stimpson:

„Vzpomínám si, že po druhé sérii testů můj lékař vstoupil do místnosti a řekl: Jste vyléčený. Je to neuvěřitelné. Jste fantastický,“ uvedl Stimpson. „Je opravdu zvláštní přemítat o tom, že jeden den jsem se tam (za lékařem) šel podívat smrti do tváře a nyní mu říkám sbohem.“

Stimpsonův případ vzbudil v mnoha odbornících i pacientech s HIV naději, že by mohl být klíčem k nalezení léku na AIDS. Ani po další řadě testů se však bohužel nepodařilo zjistit, jak se Stimpson vyléčil.