Su Ťij by mohla být na svobodě už dnes

Rangún – Barmská vojenská junta údajně podepsala příkaz k propuštění disidentky Su Ťij z domácího vězení. Uvedla to BBC s odvoláním na několik zdrojů z Barmy. Informaci ale oficiálně nikdo nepotvrdil. Kolem domu nositelky Nobelovy ceny míru zvýšila policie aktivitu. Su Ťij strávila patnáct z posledních 21 let za mřížemi nebo v domácím vězení. Trest jí má vypršet v sobotu.

Stovky stoupenců internované barmské disidentky Do Aun Schan Su Ťij se dnes shromáždily před sídlem její politické strany v Rangúnu v naději, že vězněný symbol barmské opozice už v nejbližších hodinách uvidí. „Mé zdroje oznamují, že příkaz k osvobození byl už podepsán,“ řekl shromážděným davům Tin U, místopředseda opoziční Národní ligy pro demokracii (NLD). Trest pro Su Ťij má oficiálně vypršet v sobotu.

V místě bydliště Su Ťij přijímají vojenské síly větší bezpečnostní opatření: „Možná se bude moct volně pohybovat, ale neustále bude pod dohledem a do některých oblastí nebude mít přístup,“ myslí si politický vězeň barmského režimu Khun Saing.

Video Studio ČT24: Situace v Barmě
video

Studio ČT24: Situace v Barmě

Podle obhájců Su Ťij neexistuje jediný právní důvod k tomu, aby internovaná politička setrvávala v domácím vězení déle než do soboty. Očekává se, že v sídle NLD budou Su Ťij očekávat členové vedení strany, stovky stoupenců a zástupy novinářů. „Bude bezpochyby propuštěna, jak se předpokládalo. Čekáme jen na přesný čas jejího propuštění,“ řekl jeden z opozičních činitelů.

Patnáct z posledních jednadvaceti let strávila Su Ťij za mřížemi nebo v domácím vězení. Teď jí vyprší poslední trest a barmská disidentka je připravena propuštění třeba i odmítnout. To v případě, že by jí junta kladla podmínky, které by jí zakazovaly účastnit se politického života.

Disidentka se má dostat na svobodu necelý týden po parlamentních volbách, v nichž podle očekávání zvítězila Strana svazové soudržnosti a rozvoje (USDP), založená vládnoucím vojenským režimem. NLD, která v roce 1990 se Su Ťij v čele vyhrála volby, musela nyní podle volebního zákona ukončit činnost. Jaká je její budoucnost, záleží na síle režimu. Ten se ale zatím pevně drží.

Kvůli nepokojům, které vypukly krátce po volbách, prchlo z Barmy několik desítek tisíc lidí. Uchýlili se do uprchlických táborů v Thajsku. Nyní se situace v pohraničí začíná uklidňovat a řada lidí se z Thajska vrací.