Vídeň volá – vánoční trhy už začínají!

Vídeň – Ačkoli do adventu zbývají ještě dva týdny, Vídeň nečeká a už dnes zahajuje vánoční trh. Až do 24. prosince budou obchodníci ve 140 stáncích před radnicí nabízet punč, svařené víno, pečené kaštany, kandované ovoce, svíčky, vánoční ozdoby, textil, kožené či dřevěné výrobky a suvenýry. Až později začnou další významné středoevropské vánoční trhy. Salcburk zahájí ten svůj v příštím týdnu, v Regensburgu, Norimberku nebo Drážďanech odstartují přesně měsíc před vánočními svátky – 25., respektive 26. listopadu.

Kromě trhu se v parku u vídeňské radnice objeví tradiční pohádkový svět s atrakcemi a vyzdobenými stromy. Dekorace navrhli rakouští výtvarníci. Trh i pohádkový svět mají od loňska nový koncept osvětlení, který má obstarat ještě působivější slavnostní scenérii. Park od parlamentu k univerzitě podél okružní třídy Ring lemují svítící andělé, k návštěvě pak zvou vstupní jiskřící oblouky. V sobotu v 17:30 se před radnicí rozzáří i sedmdesátiletý smrk, který je vysoký 27 metrů.

Na trhu nebude chybět ani vídeňský ježíšek - Christkindl. Letos si ho zahraje dvacetiletá studentka lékařské univerzity Stefanie. Vždy odpoledne od čtvrtka do neděle se bude v bílé říze a v paruce se zlatavými loknami snažit čtením příběhů krátit návštěvníkům čekání na Vánoce. Mladá Vídeňanka si myslí, že se pro roli Ježíška zvlášť dobře hodí. „Jsem otevřený, přátelský člověk. Jsem ráda mezi lidmi a přistupuji k nim s úsměvem. Často jsem už slyšela, že můj smích je nakažlivý a že jsem opravdové sluníčko,“ řekla Stefanie.