Česká armáda poprvé cvičí cizí vojáky

Kábul – Současnou bezpečnostní situaci v Afghánistánu pomáhají zlepšit i čeští vojáci, kteří se zapojili do výcviku tamní armády. Vůbec poprvé od vzniku samostatné České republiky cvičí cizí vojáky. Ti do skutečných bojových akcí zasáhnou už za měsíc v jedné z nejnebezpečnějších provincií Wardak. Stočtyřicetitisícová afghánská armáda ale na boj s Tálibánem stále nestačí, spojenci mají největší ztráty od roku 2001.

Český velitel Ladislav Švejda považuje Afghánce za hrdé bojovníky, při výcviku ale leckdy naráží na nečekané problémy: většina vojáků například neumí psát ani číst. Stejně jako v afghánské společnosti se gramotnost mezi vojáky pohybuje kolem 20 až 30 procent. „Už z toho cítíte, že je problém čtení mapy, problém plánovacího procesu, potažmo vůbec vnímání času,“ říká Švejda. Pro zlepšení představivosti používají chrudimští výsadkáři při výcviku plastové vojáčky.

„Máme třicetileté zkušenosti s bojem. Tálibán není tak silný, jak se zdá. Navíc nám přijelo na pomoc mnoho dalších národů,“ říká velitel afghánského pluku Mohammed Nadír Wafa. Vše sází na výcvik a posílení afghánské armády o desítky tisíc dalších vojáků, protože povstalecký Tálibán si vede stále lépe: Mezinárodní jednotky už letos přišly v bojích o více než 630 lidí, za celý loňský rok přitom v jejich řadách padlo 521 vojáků.

Boje pokračovaly i dnes. Při útoku na konvoj NATO v Kábulu dnes zranil dva vojáky mezinárodních sil sebevražedný útočník, který se odpálil poblíž budovy afghánského parlamentu. Při ozbrojených střetech v noci na dnešek bylo v afghánské provincii Hílmand zabito nejméně 15 povstalců Tálibánu. Afghánské a spojenecké ozbrojené síly zároveň provedly rozsáhlou razii na výrobce a distributory výbušnin, při níž bylo zadrženo 15 lidí.