Policie zatkla 55 britských studentů kvůli násilí při demonstraci

Londýn - Britská policie zatkla v pátek 55 účastníků násilné studentské demonstrace namířené proti záměru koaliční vlády konzervativců a liberálních demokratů trojnásobně zvýšit školné na univerzitách. Protestní akce, která je další ze série manifestací zahájených začátkem týdne, se v Londýně zúčastnilo podle různých zdrojů dvacet až padesát tisíc lidí.

Z 55 zatčených tvoří studenti drtivou většinu. Deset osob je nezletilých a zbytku je od 18 do 26 let. Jedním ze zatčených je i třiadvacetiletý mladík, který je podezřelý z toho, že ze střechy napadené budovy shodil na policisty hasicí přístroj. Incident se dostal do televizního záběru a stal se nejvíce opakovaným šotem ve večerním zpravodajství.

Demonstrace začala poklidně, dokud část davu nezaútočila na sídlo britské Konzervativní strany. Manifestanti vtrhli do vestibulu budovy a zdevastovali jej. Při zásahu policie utrpělo 41 osob zranění. Britský premiér David Cameron ve čtvrtek odsoudil násilí a označil je za nepřijatelné.

Koaliční vláda počátkem měsíce oznámila, že dosavadní limit pro nejvyšší školné 3 290 liber za rok zvýší až na 9 000 liber (asi 260 tisíc korun). Vláda bude stejně jako nyní nabízet studentům půjčky na zaplacení školného. Půjčku budou moci začít splácet, až když budou mít roční plat 21 tisíc liber, zatímco nyní je to 15 tisíc.