Tajná zpráva přináší důkazy o čínských zbraních v Dárfúru, Peking ji chtěl ututlat

New York - Rada bezpečnosti OSN převzala tajnou zprávu o porušování embarga na dovoz zbraní do súdánského Dárfúru. Čína se tomu snažila dlouhou dobu zabránit a zprávu kritizovala pro její údajné nepřesnosti. Teď je jasné proč - podle detailů, které pronikly na veřejnost, se totiž v regionu sužovaném dlouholetým ozbrojeným konfliktem našly nábojnice čínské výroby. Čína je přitom jedním z nejbližších spojenců súdánské vlády a podezření z dovozu zbraní čelila i dříve.

Tajný dokument Peking neobviňuje z přímých dodávek munice do Dárfúru. Přináší ale důkazy o tom, že zbraně z Číny míří na západ Súdánu pravidelně. „Jsou to velmi konkrétní obvinění proti Číně. Číňané proto nechtějí, aby byla tato zpráva zveřejněna,“ uvedl nejmenovaný diplomat z OSN. Samotný prodej zbraní do země zakázaný není, dodavatel se ale musí zaručit, že neskončí v Dárfúru. 

Peking kontroverzní dokument napadl s tím, že obsahuje plno chyb. Navíc se několik týdnů snažil, aby se na stůl Rady bezpečnosti nedostal, dokud se nepřesnosti neopraví. Teď ale zprávu převzal britský velvyslanec, který radě předsedá. „Vyzýváme všechny, především odborníky, aby se při práci drželi zásad objektivnosti a odpovědnosti,“ apeloval čínský diplomat Jang Tchao. 

Provincii Dárfúr sužuje ozbrojený konflikt už sedm let a během té doby se rozrostl v obrovskou humanitární katastrofu, která postihla přes tři miliony lidí. OSN se snaží boje zastavit, uvalila proto na dovoz zbraní do oblasti sankce. Jenže střelivo se do neklidného regionu dostává dál. I samotná Organizace spojených národů už dříve upozorňovala, že do provincie proudí mnoho pašovaných zbraní, které konflikt mezi rebely a vládou stále přiživují. Čína jako hlavní spojenec Súdánu přitom čelila nařčením, že je jejich hlavním dovozcem.