Obama požaduje ratifikaci STARTu ještě letos

Jokohama - Americký prezident Barack Obama chce požádat Senát, aby odzbrojovací smlouvu START ratifikoval ještě letos. Řekl to při setkání s ruským prezidentem Dmitrijem Medvěděvem na summitu APEC. Ratifikaci smlouvy považuje za prioritu. Obama s Medvěděvem novou odzbrojovací smlouvu podepsal v dubnu v Praze. Počet rozmístěných amerických a ruských jaderných zbraní by se podle ní měl snížit asi o 30 procent. Obama o STARTu promluvil na okraj summitu zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC).

„Zopakoval jsem svůj závazek ratifikovat smlouvu START ještě v nynějším složení Kongresu, kterému jsem sdělil, že ji pokládám za nejvyšší prioritu,“ zdůraznil americký prezident.

Mezinárodní smlouvy musí být ve Spojených státech ratifikovány dvěma třetinami členů Senátu, což je 67 poslanců ze 100. Demokraté mají ale v odstupujícím Senátu jen 57 hlasů a zpravidla s nimi hlasují dva nezávislí. Skoro desítka republikánů proto musí zvednout ruku, aby smlouva byla ratifikována. Vzhledem ke ztrátám, které demokraté utrpěli ve volbách, si Obama přeje co nejrychlejší ratifikaci, protože v novém Kongresu, který začne pracovat v lednu, by tento proces byl ještě problematičtější.

Dmitrij Medvěděv, ruský prezident

„V poslední době jsme významně pokročili v jednáních o přistoupení Ruska ke Světové obchodní organizaci, spatřuji v tom zásluhu týmu amerického prezidenta.“

Moskva přitom usiluje o vstup do Světové obchodní organizace (WTO) už 17 let, nejnověji ho ohrožuje veto Gruzie, která požaduje svrchovanost nad Abcházií a Jižní Osetií, které kontroluje Rusko. Obama by podle Kremlu měl Gruzii přimět, aby hrozbu veta odvolala.

Po setkání s Obamou Medvěděv uvedl, že nadcházející summit NATO-Rusko příští týden v Lisabonu bude znamenat zlepšení vztahů mezi Ruskem a NATO. Obama k tomu dodal, že doufá, že toto setkání umožní zklidnit napětí a zlepšit spolupráci v mnohých bezpečnostních otázkách. Podle agentury RIA Novosti chce Medvěděv s Obamou v Lisabonu také posoudit problematiku evropské protiraketové obrany. Podle ruské agentury Obama také poděkoval Medvěděvovi za součinnost, kterou Rusko Američanům a alianci poskytuje při jejich misi v Afghánistánu.

Medvěděv a Obama
Medvěděv a Obama