Kuba propustila politického vězně, mají ho následovat další

Havana - Kuba propustila dalšího z politických vězňů, přestože odmítl její podmínku vystěhování do exilu. Arnaldo Ramos Lauzeryke je ve svém domě v Havaně a jeho propuštění je podmínečné. Prezident Raúl Castro v červenci po dohodě s katolickou církví slíbil osvobodit 52 disidentů, kteří byli zatčeni v roce 2003 za opoziční činnost. Na 39 z nich už je v zahraničí, zbývajících 13 odchod z vlasti odmítlo.

Ramos je první propuštěný politický vězeň ze 13, kteří dříve odmítli dohodu s vládou, že budou propuštěni výměnou za to, že se vystěhují ze země. Agentura Reuters s odvoláním na kubánskou katolickou církev dnes uvedla, že osmašedesátiletý Arnaldo Ramos zůstane na Kubě, zatímco druhý vězeň, který by měl být prý také brzy propuštěn, Enrique Ferrer, vycestuje do Španělska. Ferrer měl souhlasit, že odejde do exilu, když mu komunistická vláda slíbila, že jeho dům na Kubě dostanou jeho rodinní příslušníci.

Podle Reuters mohou ústupky, které vláda udělala, naznačovat, že režim brzy propustí i ostatní ze 13 politických vězňů, kteří jsou ještě v trestnicích a kteří odmítli vystěhování. Letos v červenci po dohodě s katolickou církví vláda slíbila, že propustí 52 politických vězňů. Devětatřicet z nich bylo propuštěno, když slíbili, že se s rodinami vystěhují do Španělska. Všichni byli zatčeni v roce 2003 po zátahu na opozici a byli odsouzeni k mnohaletým trestům vězení.

Bývalí kubánští vězni
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24