Financování vědy po belgicku: Peníze putují od soukromníků

Brusel - Ve vlámské části Belgie se nebývale rozjela spolupráce soukromého sektoru a akademické sféry. Podniky přímo financují výzkum. Na Vlámském institutu biotechnologie v Gentu tuto možnost využívá i jeden z předních světových biologů - Čech Jiří Friml, jenž odhalil tajemství růstu rostlin. Vědec dostal sedm milionů eur na pět let, aby mohl s pětadvacetičlenným týmem ve svém bádání pokračovat.

„Pokud systém vědy funguje v dané zemi rozumně, nezáleží na tom, kde bádáme,“ tvrdí Friml. Rodák z Moravy teď chodí do laboratoří univerzitního Vlámského institutu biotechnologie. Do jeho těsné blízkosti se nalepily soukromé firmy stejných oborů.

V jednom ze skleníků v pečlivě kontrolovaném prostředí se třeba testují tisíce genů rýže. Aby se zjistilo, jak ji vypěstovat co nejvíc a za co nejmenší náklady. Pracuje na tom stovka lidí, ačkoli původně společnost vznikla z malého týmu vědců. „Tady to funguje, jak má, nikoli jako v Česku, kde firmy dostávají peníze na výzkum. V Belgii dávají firmy peníze na výzkum akademickým institucím,“ dodává Friml.

Český biolog útěk ze základního výzkumu neplánuje. Vědu chce dělat ještě alespoň 20 let tam, kde to nejlépe půjde. Na českém systému vidí i další mouchy. Přesto ale sní o tom, že se jednou vrátí zase na Moravu. „Čekám, jestli se zákonodárci vzpamatují a pokusí se udělat systém, který využije potenciál v české vědě,“ zakončuje.

Testování genů rýže
Testování genů rýže