Manžele unesli před rokem piráti, zachránili je somálští přistěhovalci v Británii

Mogadišo - Po více než roce v zajetí jsou britští manželé Paul a Rachel Chandlerovi zase na svobodě. Důchodce unesli somálští piráti z jejich malé jachty v Indickém oceánu loni v říjnu. Za jejich propuštění požadovali sedm milionů dolarů. Nakonec se údajně spokojili s částkou desetkrát menší, kterou za ně paradoxně zaplatili somálští přistěhovalci žijící v Británii.

Pohublí, ale šťastní Paul a Rachel Chandlerovi opustili po 388 dnech Somálsko. Neustále zde byli pod dohledem ozbrojenců, kteří je přesouvali z místa na místo. Spali ve stanech z hadrů a někdy týdny neviděli jeden druhého.

Reakce Chandlerových

Rachel

„Jsme šťastní, že jsme naživu, že jsme na svobodě. Nemůžeme se dočkat, až uvidíme naše příbuzné a přátele. Je úžasné, že jsme zase mezi normálními slušnými lidmi, protože rok jsme žili se zločinci, a to není moc pěkná zkušenost.“

Paul

„Nezacházeli s námi v rukavičkách. Nemučili nás. Ale jednou nás zbili.“

Dramatický příběh začal loni 23. října. Když se zkušení mořeplavci plavili na rodinné jachtě ze Seychel do Tanzánie, přepadl je v noci pirátský člun. Útočníci manžele zajali a unesli do Somálska. O týden později se ozvali s žádostí o výkupné. Chtěli sedm milionů dolarů, jinak vyhrožovali zabitím. V únoru únosci zveřejnili videonahrávku zoufalých rukojmích.

„Chci poprosit mou vládu, dostaňte mě a mou ženu odsud. Jsme nevinní lidé, neudělali jsme nic špatného. Nemáme peníze a nemůžeme zaplatit výkupné. Nevím, co dělat. Pomůže nám někdo?“ promlouval ve videu Paul Chandler.

Britská vláda za své občany výkupné zásadně neplatí. Tuto politiku dodržela i teď. Podle CNN ale piráti nakonec peníze dostali. Na 750 tisíc dolarů údajně složili somálští přistěhovalci ve Velké Británii. Případ Chandlerových potvrdil, že pirátům byznys ve vodách Indického oceánu v posledních pěti letech kvete. Podle odhadů už somálské gangy na výkupném vydělaly přes 100 milionů dolarů.

Rachel Chandlerová
Rachel Chandlerová
Více fotek
  • Rachel Chandlerová autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2101/210013.jpg
  • Místo (označené lodí), kde byli manželé Chandlerovi uneseni autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2101/210045.jpg