Při záplavách v Belgii dva mrtví, problémy v Německu i ve Francii

Brusel/Düsseldorf - Silné deště v Belgii, které bičují zemi již 24 hodin, si v noci na dnešek vyžádaly životy dvou lidí. Lijáky způsobily záplavy a sesuvy půdy. S přívaly vody se potýká také severní Francie a německé Severní Porýní-Vestfálsko. Navíc mezinárodní vysokorychlostní vlaky Thalys a Eurostar nabíraly výrazná zpoždění.

Oběťmi dešťů se stali obyvatelé belgické obce Solre-Saint-Géry nedaleko hranic s Francií, uvádí agentura Belga. První obětí byla dvaasedmdesátiletá žena, jejíž auto uvízlo v hluboké vodě. Seniorka se z něj nedokázala dostat. Dalším utopeným je muž, kterého strhl proud řeky. V důsledku silných dešťů, které trvají od pátečního večera téměř v celé zemi, hladina vody neustále stoupá a některé řeky se již vylily z koryt.

Záplavy po belgickém území postupují a přibývá i sesuvů půdy, protože země je prosycená vodou. Situace si vynutila evakuaci obyvatel, v některých případech na člunech, protože cesty jsou zalité vodou. V provinciích Východní Flandry a Vlámské Brabantsko na severu země byl v sobotu vyhlášen výjimečný stav. Mimořádná opatření přijala i řada obcí v dalších oblastech. Na některých místech byla mobilizována i armáda, aby pomohla místním úřadům. Z jeskyně u středovalonské obce Lustin muselo být zachráněno 13 jeskyňářů, které tam uvěznila vysoká voda.

Velká voda ohrožuje i Severní Porýní-Vestfálsko

Dnešek přinesl napjatou situaci také v Severním Porýní-Vestfálsku, kde stoupla hladina řeky Rúr a jejích přítoků. Kvůli neustávajícím dešťům leží několik dálničních úseků pod vodou. Následky záplav odklízejí tisíce lidí. Za 24 hodin napršelo na některých místech přes 70 litrů na metr čtvereční, což je podle DPA tolik jako za celý měsíc. „V noci ještě pršelo, ale ne tak vydatně jako v sobotu,“ řekl bochumský meteorolog Fabian Ruhnau. Přestat pršet by mělo v noci na pondělí.

Dešťové srážky byly v posledních dnech enormní. Nejvíce bylo naměřeno v sauerlandském Meinerzhagenu, od čtvrtka zde spadlo 112 litrů vody na metr čtvereční. Dlouholetý průměr za celý listopad se přitom pohybuje v rozmezí 130 až 140 litrů.

Stejně jako Belgie nebo západ Německa se i sever Francie potýká se zaplavenými sklepy a ulicemi. Kvůli dešťovým přívalům muselo být několik lidí evakuováno, uzavřeny byly také některé důležité dopravní tepny. Ve Fourmies a Granville se vylily řeky z břehů a zaplavily centra měst.

Záplavy v Belgii
Záplavy v Belgii