Fillon opět francouzským premiérem, už stihl sestavit novou vládu

Paříž – Francouzský prezident Nicolas Sarkozy znovu jmenoval premiérem Françoise Fillona, jehož vláda v sobotu po dohodě s hlavou státu podala demisi. Fillon vzápětí sestavil novou pravicovou vládu, v níž ministra zahraničí Bernarda Kouchnera nahradila dosavadní ministryně spravedlnosti Michele Alliotová-Marieová. Kouchner byl jediným levicovým ministrem v kabinetu.

Změny ve francouzské vládě byly dlouho očekávané, prezident Sarkozy oznámil už v červnu, že je provede hned po prosazení důchodové reformy, která byla i přes vlnu stávek nedávno schválena. Personální rošády v kabinetu mají Sarkozymu pomoci obhájit prezidentský mandát.

Fillon řekl, že vstupuje do nové vlády s odhodláním podpořit reformy, které se provádějí od doby, co se stal poprvé premiérem v roce 2007. „Po třech a půl letech skvělých reforem, které byly provedeny navzdory vážné světové ekonomické a finanční krizi, zahajuji …novou etapu s odhodláním, které umožní naší zemi posílit růst ekonomiky, zlepšit zaměstnanost, prosadit solidaritu a zajistit bezpečnost všech francouzských občanů,“ řekl Fillon.

Premiér, který se těší oblibě veřejnosti a podpoře většiny pravice, se podle analytiků stal pro Sarkozyho nepostradatelný, a proto ho znovu jmenoval, i když na tuto funkci se již připravoval dosavadní první místopředseda Jean-Louis Borloo. Tento Sarkozyho koaliční partner z řad centristů odmítl být ministrem v nové vládě.

Levicová opozice považuje události kolem změn ve vládě za politické divadlo a soudí, že politika Nicolase Sarkozyho se nezmění. „Není slušné vzbuzovat důvěru, že se věci změní. Politika bude stále politikou Nicolase Sarkozyho,“ řekl šéf socialistických poslanců Jean-Marc Ayrault.