Merkelová se udržela u kormidla CDU

Berlín – Angela Merkelová byla dnes podle očekávání znovu zvolena na další dva roky do čela německé Křesťanskodemokratické unie (CDU). V předsednické volbě získala 90,4 procenta hlasů. Velkou podporou spolustraníků si nemohla být Merkelová moc jistá. Křesťanští demokraté totiž čelí v Německu jen rok po parlamentních volbách nejhorší krizi za poslední roky. Kritika se snáší na hlavu právě Angely Merkelové jako předsedkyně strany, ale i na členy kabinetu. Němci jim vyčítají odklon od původních vizí strany a škrty dopadající hlavně na sociálně slabé.

Šestapadesátiletá politička nejsilnější vládní stranu vede už deset let; z toho pět let jako šéfka kabinetu. Merkelová dostala 90,4 procent hlasů, což je o necelých pět procentních bodů méně než v roce 2008. Její znovuzvolení se přesto čekalo, protože neměla protikandidáta a podle politologů strana v současnosti ani nedisponuje tak silnou osobností, která by ji mohla nahradit.

V projevu, který předcházel volbě staronové předsedkyně, Merkelová vyzvala CDU k semknutosti a k prosazování křesťanských hodnot. Stranu totiž v příštím roce čekají šestery zemské volby, z nichž zejména ty jarní v Bádensku-Württembersku budou pro unii doslova zkouškou ohněm.

Video CDU rozhodne o svém vedení
video

CDU rozhodne o svém vedení

Bádensko-Württembersko, bohatá země na jihozápadě Německa, totiž platí za baštu CDU, která jí v současnosti stejně jako na federální úrovni vládne spolu s liberály z FDP. Popularitu unie tam ale výrazně srazil kontroverzní mnohamiliardový projekt nové hlavního nádraží ve Stuttgartu, který je terčem demonstrací a kritiky opozice. Podle Merkelové se tím ale CDU nemá nechat znervóznit. „Hoďte prognózy do koše,“ apelovala kancléřka na zhruba 1000 delegátů 23. sjezdu.

Ti dnes také volili generálního tajemníka strany, kterým zůstává Hermann Gröhe, a čtyři místopředsedy. Nováčky ve sboru zástupců Merkelové jsou ministryně práce a sociálních věcí Ursula von der Leyenová, ministr životního prostředí Norbert Röttgen a hesenský zemský premiér Volker Bouffier. Ti nahradili tři bývalé premiéry spolkových zemí, kteří již znovu nekandidovali. Jedním z nich byl i expremiér Dolního Saska Christian Wulff, který byl zvolen prezidentem Německa. Jako jediná ze stávajících místopředsedů funkci obhajovala a udržela ministryně školství Annette Schavanová.

Merkelová se pustila do opozice

Merkelová na začátku sjezdu ve své hodinu a čtvrt dlouhé řeči přiznala, že spolupráce ve vládní koalici není úplně ideální. Tvrdě se pustila do opozice - řekla, že žije mimo realitu a podkopává vládní snažení. Podle řady komentátorů se k tak tvrdé kritice uchýlila jenom proto, aby odvrátila pozornost od vnitřního rozkolu v rámci pravicového politického spektra.

Členové CDU své předsedkyni vyčítají hlavně to, že vláda pod její taktovkou utíká od konzervativních hodnot. „Znovu a znovu je důležité mít na zřeteli základní linie, které jsme si vytyčili v naší politice: Odkud pocházíme? Kam směřujeme? To je náš kompas, který určuje náš žebříček hodnot,“ opáčila Merkelová.

V Německu navíc roste odpor proti vládním škrtům v sociální a zdravotní oblasti. V sobotu proti nim protestovalo na sto tisíc Němců. Vláda vedená Angelou Merkelovou podle konfederace německých odborů řeší dopady ekonomické krize na úkor sociálně slabších vrstev. „Němci mají pocit, že si velké strany žijí vlastním životem, a to bez ohledu na obyvatelstvo. Odráží se to v číslech preferencí a je to vidět i v ulicích – stále častěji vyrážejí do ulic, např. při protestech proti stavbě nádraží ve Stuttgartu, při převozu jaderného paliva nebo naposledy o víkendu při demonstracích proti vládním reformám,“ potvrzuje nespokojenost Němců s politickou situací zpravodajka ČT Eva Pláničková.

Angela Merkelová obhajuje post předsedkyně CDU
Zdroj: ČTK/AP