Na seznam UNESCO míří masopustní průvody a sokolnictví

Nairobi - V keňském Nairobi začíná pětidenní zasedání mezivládního výboru UNESCO pro nehmotné kulturní dědictví. Delegáti budou mluvit o rozšíření seznamu památek. Za Česko kandidují na zápis masopustní průvody s maskami z Hlinecka nebo tradice českého sokolnictví.

Na seznam nehmotného světového kulturního dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) se zapisují tradice, kterým hrozí úpadek či zánik a které skupina obyvatel pokládá za součást svého kulturního dědictví. Kandidující státy se také musí zavázat, že toto dědictví budou zhodnocovat a dále podporovat jeho přenášení z generace na generaci.

Na seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva již figuruje 166 tradic ze 77 zemí. Česko zatím zastupuje jen slovácký verbuňk - tanec mladíků odvedených na vojnu. Na zasedání zástupců 24 členských států výboru, mezi nimiž má své zastoupení také ČR, se letos bude vedle masopustních průvodů na Hlinecku nebo sokolnictví posuzovat 47 nominací z 29 zemí. Je mezi nimi například francouzská gastronomie, španělská hudební a taneční kultura flamenco nebo čínská akupunktura. O zápis sokolnictví usiluje Česko spolu se Spojenými arabskými emiráty, Katarem nebo Mongolskem.

Kromě rozšíření tohoto seznamu se má v Keni jednat také o nových kandidátech na seznam nemateriálního kulturního dědictví, které naléhavě potřebuje ochranu. Jde o kulturní zvyklosti, kterým přes veškeré úsilí uchovat je při životě hrozí zánik a které mohou získat peníze z fondu UNESCO. Výbor letos prozkoumá čtyři nominace na zápis, které předložily Chorvatsko a Čína.

Zasedání mezivládního výboru UNESCO
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24