Sedm mrtvých při výbuchu v mexickém letovisku

Mexiko - Mohutný výbuch v hotelu na karibském pobřeží Mexika v letovisku Playa del Carmen zabil sedm lidí, nejméně 17 dalších má lehčí zranění. Podle vyšetřovatelů explodoval plyn z bažinatého podloží, který se hromadil pod podlahou restaurace. Mezi mrtvými je pět kanadských turistů včetně devítiletého chlapce. Další dvě oběti jsou zřejmě zaměstnanci hotelu. Dalších sedm Kanaďanů bylo zraněno a úraz utrpěli také dva Američané a osm Mexičanů. Stav dvou Kanaďanů je vážný, ostatní zranění jsou mimo ohrožení života.

K výbuchu došlo v jedné z budov hotelového komplexu Grand Riviera Princess. Podle ministra spravedlnosti mexického státu Quintana Roo, kam Playa del Carmen patří, se vyšetřování soustřeďuje na možnost, že se pod hotelem nahromadil plyn tvořící se na nedaleké skládce nebo v kanalizaci a nějakým způsobem se vzňal. V místě výbuchu se nenacházelo žádné vedení zemního plynu.

Budova byla explozí važně poničena, část střechy se zřítila, po výbuchu zbyl přibližně metr hluboký kráter. Podle svědků síla výbuchu vycházela zespodu, podlaha prorazila strop místnosti. Rozlámaný nábytek, cihly a fragmenty hliníkových okenních rámů vyletěly na trávník do vzdálenosti desítek metrů, zranění připomínala důsledky války.

„Je to smutná událost, ale možnost, že šlo o útok, je vyloučená od samého začátku. Zprávy z nemocnic mluvily o zraněních způsobených jakoby šrapnely, ale není to tak,“ prohlásil Francisco Alor, nejvyšší státní zástupce státu Quintana.

Hotelový komplex má klienty převážně z Kanady a Spojených států. Má skoro 700 pokojů, nabízí svatby a firemní dovolené. Teď musí prověřit, jestli nejsou plyny ohroženy i další z jeho dvanácti budov.

Playa del Carmen leží na východní straně jihomexického poloostrova Yucatán, nedaleko známého letoviska Cancún.

/*json*/{"map":{"lat":20.671777203978,"lng":-87.030816078186,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":20.670833620353,"lng":-87.029378414154,"type":"1","description":"Grand Riviera Princess"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/