Sedm mladých Rusů obeplulo za pět měsíců Severní ledový oceán

Moskva - Sedm mladých Rusů obeplulo svět Severním ledovým oceánem. Ustavili nový rekord námořní plavby – bez pomoci ledoborců se jim to povedlo na jeden zátah během jediné letní sezony. Na cestu dlouhou 17 tisíc kilometrů se vydali v červnu, teď se vrátili do Petrohradu. Cesta jim trvala 109 dní - o deset méně, než původně plánovali. Sedm unavených a dojatých jachtařů přátelé doma uvítali hymnou a tradičním pečeným selátkem.

Nikomu z mořeplavců ještě není 25 let, a přesto dokázali jako první na světě pokořit celou délku Severního ledového oceánu během jediné plavební sezony. Cesta měří přes devět tisíc námořních mil, nejméně z plavebních tras kolem světa, ale je nejnebezpečnější. V Barentsově moři udeřily bouře sedmé kategorie, a pak se 18metrová ocelová loď Petr I. musela prodírat stále hustším pokryvem ledových ker.

Nadšenci plavidlo ze začátku devadesátých let opravovali a vylepšovali téměř rok. Přestože je zasáhly silné bouře i teploty hluboko pod nulou, měli štěstí - nikdy neuvázli v silném ledu. „Když jsme led uviděli poprvé, ukazovali jsme si na něj a pokřikovali, ale byla to jen malá kra v moři. A pak přišly dva tři týdny, kdy jsme kolem sebe až na obzor naopak neviděli ani kousek vody,“ vzpomíná kapitán lodi Daniil Gavrilov.

Video Mladí Rusové obepluli svět Severním ledovým oceánem
video

Mladí Rusové obepluli svět Severním ledovým oceánem

Asi tři tisíce námořních mil jsou v Arktidě splavné jen od července do září. Lodě mohou v ledu uváznout na mnoho dní. Třicetitunový Petr I. přesto zvládl severovýchodní i severozápadní cestu a přepsal kroniky mořeplavby.

Petr I. plul s podporou ruských úřadů. Mořeplavci po přistání v Petrohradě prohlásili, že celou cestu absolvovali, aby ukázali vedoucí roli Ruska při dobývání Arktidy. Moskva se už roky pře s ostatními státy kolem Severního ledového oceánu, kdo má nárok na nerostné suroviny ukryté pod dnem. Rusové tvrdí, že jim patří vše až k severnímu pólu - na to ale ostatní nechtějí přistoupit.