Strýček Barack vypravuje

Washington – Tony Blair, George Bush, Madeleine Albrightová. Ti všichni dali v nedávné době nahlédnout ve svých knihách do nejvyšších kruhů světové politiky. Nově přispěl do světové četby i americký prezident Barack Obama. Kdo však čeká vzpomínky na první roky v Bílém domě, bude překvapen. Obama se obrací na děti, knihu s názvem Of Thee I Sing: A Letter to My Daughters (Tobě zpívám: Dopis mým dcerám) složil z dopisů adresovaných svým dvěma dcerám.

Bylo, nebylo. Jeden chlapík s odstávajícíma ušima a srandovním jménem se rozhodl být prezidentem Spojených států, nejmocnější země na širém světě. Když se mu to podařilo, přemýšlel, co bude dělat, aby se nenudil v krásném Bílém domě a žil šťastně. Zkoušel zachránit zemi před ekonomickou krizí, vylepšit zdraví svých poddaných a uchránit je před zlými teroristy….

Tak by mohl vypadat příběh, který by si děti četly v pohádkové knížce o Baracku Obamovi. Prezident se ale ve své knize nesoustředí na sebe, nýbrž představuje 13 hrdinů americké historie. „Řekl jsem vám v poslední době, jak jste báječné? Jak mi zvuk vašich blížících se kroků roztančí den?“ začíná Obama knihu, na jejíž obálce jsou nakresleny jeho dcery Malia a Sasha společně s rodinným psem. Obama vyjmenovává povahové rysy svých dcer a ke každému přidává příběh některé z amerických osobností.

V knize jsou přiblíženi například bývalí prezidenti USA George Washington a Abraham Lincoln, bojovník za práva černochů Martin Luther King, první člověk na Měsíci Neil Armstrong nebo malířka Georgia O'Keefeová. Čtyřicetistránková kniha vychází v nákladu 500 tisíc výtisků. Výtěžek z jejího prodeje získá fond pro vzdělávání dětí padlých vojáků.

Obama už před zvolením prezidentem USA napsal dvě knihy - autobiografii Dreams from My Father (česky vyšla jako Cesta za sny mého otce) a politickou analýzu The Audacity of Hope (Smělost naděje). Obě knihy se staly bestsellery a prodávaly se ve stotisícových nákladech. Poplatky za autorská práva tvoří hlavní část Obamových příjmů.

Stránky z Obamovy knihy "Tobě zpívám: Dopis mým dcerám"
Stránky z Obamovy knihy „Tobě zpívám: Dopis mým dcerám“
Více fotek
  • Stránky z Obamovy knihy „Tobě zpívám: Dopis mým dcerám“ autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2106/210570.jpg
  • Stránky z Obamovy knihy „Tobě zpívám: Dopis mým dcerám“ autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2106/210571.jpg
  • Stránky z Obamovy knihy „Tobě zpívám: Dopis mým dcerám“ autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2106/210572.jpg