Poutníci v Mekce kamenují satana, v ulicích teče krev zvířecích obětí

Mekka (Saúdská Arábie) - Účastníci letošní muslimské pouti do Mekky zahájili dnešní obřady symbolickým kamenováním Satana. Poté začala porážka obětních zvířat v rámci svátku oběti íd al-adhá, kterým pouť končí. Třídenní svátek oběti slaví více než miliarda muslimů na celém světě. Davy poutníků dnes zamířily ke třem stélám u Mekky. Nejvyšší z nich se tyčí do výše 30 metrů, takže ji lze zasáhnout přinesenými oblázky i z větší vzdálenosti. Tento rituál je připomínkou příběhu pokoušení proroka Ibráhíma Satanem. Ibráhím, který byl připraven na důkaz své víry v Boha obětovat vlastního syna, Satana třikrát zahnal kameny.

Rituál kamenování byl v minulosti několikrát dějištěm tragédií. Ke stélám vede poměrně úzká cesta, na níž vznikaly zácpy a v nich umírali lidé. Saúdskoarabské úřady proto ke stélám nechaly vybudovat pětiúrovňový prostorný most, jímž může každou hodinu projít až 300 000 lidí.

Po rituálu kamenování následuje porážka obětních zvířat jako připomínka oběti, již byl připraven učinit Ibráhím (starozákonní Abrahám). Až v poslední chvíli mu archanděl Gabriel řekl, aby na místo syna obětoval Bohu ovci. Poutníci oběť vykonají koupí zvířete, které je pak rituálně poraženo. Maso je často zmrazeno a postupně rozesíláno potřebným do muslimských zemí.

Poutníci se po porážce vracejí z údolí Míná ke svatyni Kaaba v Mekce, chodí kolem ní v kruzích a modlí se. Další dva dny pak tráví mezi pahorky u Mekky, po nichž podle víry muslimů chodila matka Ibráhímova syna Hagar, když, vypuzena se synem na poušť, hledala vodu. Na místě voda opravdu byla. Je to studna Zamzam, z níž se chce každý z poutníků na místě napít a jejíž vodu také mnozí odvážejí s sebou z Mekky domů.

Rodinnými i veřejnými oslavami, dárky, novým oblečením a především porážkou obětních zvířat slaví svátek oběti muslimové na celém světě. V nákupním centru v Dubaji začal například multikulturní festival s hudbou a tanečními produkcemi arabských, íránských a indických umělců.

Turecké úřady chtějí nehygienické porážení zvířat v ulicích zakázat

V Istanbulu se úřady letos ve větší míře snaží překazit ilegální porážení obětních zvířat na ulicích a náměstích. Krvavé scény v minulých letech vyvolávaly opakované diskuse, mnozí obyvatelé velkoměsta porážky na ulicích kritizovali a navíc si tento svátek každoročně vybírá daň stovek zraněných lidí. Ošetřeni v nemocnicích musejí být především kvůli bodným a řezným ranám nebo po útoku býků.

V Aténách se tisíce muslimů shromáždily k modlitbě pod širým nebem, protože v řeckém hlavním městě není žádná oficiální mešita. Na několika místech jim musela policie poskytnout ochranu před rasistickými skupinkami, které rušily jejich modlitby hlasitou hudbou.

Letošní pouť do Mekky začala v neděli. Přijely na ni skoro tři miliony muslimů z ciziny a účastní se jí také na 200 000 Saúdských Arabů. Letošní rituály se zatím obešly bez incidentů a nehod. Pouť do Mekky je jedním z pilířů islámu a má ji vykonat každý zdravý muslim aspoň jednou za život.