Bývalé britské vězně z Guantánama čeká mimosoudní vyrovnání

Londýn - Britská vláda v rámci mimosoudního vyrovnání vyplatí peníze skupině bývalých britských vězňů z americké základny Guantánamo. Vězni žalovali britské tajné služby za to, že se údajně podílely na jejich deportaci na základnu a na jejich údajném mučení. Vláda nezveřejnila částku, ani přesný počet vězňů, ale média mluví o milionech liber. Premiérův mluvčí zdůraznil, že nejde o odškodné, ale o mimosoudní vyrovnání, které má předejít nákladným a zdlouhavým soudním sporům a zabránit případnému úniku tajných informací.

Podle médií jde o 14 soudních sporů, které vedou buď britští občané, nebo lidé, kteří mají právo pobytu v Británii. Nejméně šest z nich tvrdí, že britská strana je spoluviníkem mučení, kterému byli podrobeni v Maroku, v Pákistánu a v dalších zemích před transferem na Guantánamo, kde Američané internují podezřelé z terorismu.

Předcházející britská vláda v únoru prohrála soudní spor týkající se Etiopana Binyama Mohameda, který žil legálně v Británii. Soud přiměl vládu zveřejnit dokumenty, které se týkají jeho případu, ale které podle kabinetu ohrožovaly spolupráci britských a amerických tajných služeb. Mohamed byl zadržen v roce 2002 v Pákistánu, později byl údajně v Maroku mučen a pak převezen na Guantánamo. Další verdikt odvolacího soudu v květnu znamenal, že vláda nesmí používat při těchto procesech tajná svědectví.