Skupina vojáků prý převzala moc nad Madagaskarem

Antananarivo - Velmi nepřehledná politická situace na Madagaskaru eskaluje. Skupina vysoce postavených členů madagaskarské armády dnes prohlásila, že převzala moc nad tímto ostrovním státem. Vojenské vedení země ale tvrdí, že je připraveno jakýkoliv převrat potlačit, uvádí BBC. V centru hlavního města Madagaskaru je podle svědků zatím klid. Na čtvrtém největším ostrově světa dnes občané rozhodují v referendu o přijetí nové kontroverzní ústavy. Hlasování je považováno za test důvěry občanů v prezidenta Andryho Rajoelinu.

„Pokud došlo ke vzpouře, budeme muset zasáhnout. Nemůžeme vyjednávat s někým, kdo se vzbouřil,“ uvedl generál vojenské policie Andrianazary po mimořádné schůzce nejvyšších armádních představitelů. Plukovník Charles Andrianasoavina předtím u kasáren poblíž letiště v hlavním madagaskarském městě prohlásil, že byl vytvořen „vojenský výbor pro blaho lidu“, aby vládl Madagaskaru.

Andrianasoavina byl jedním z hlavních podporovatelů prezidenta Andryho Rajoeliny, který se k moci dostal pučem v březnu loňského roku. Armáda Madagaskaru je od převratu v roce 2009 nejednotná. V květnu tohoto roku například část vojenské policie nakrátko obsadila vojenskou základnu. Místní vzpouru potlačili členové armády.