Německo je ve střehu, hysterie ale zatím nepropukla

Berlín - Středeční oznámení německého ministerstva vnitra, že zemi hrozí teroristický útok, vyvolalo v zemi vlnu spekulací. Vláda ale uvedla pouze to, že má informace o atentátu připravovaném na konec měsíce a vyzvala občany, aby nepropadali panice. Zvýšená bezpečnostní opatření jsou patrná na letištích i nádražích.

Jak uvedla zpravodajka ČT Eva Pláničková, v Německu se o hrozbě teroristického útoku hodně mluví, hysterie ale nepropukla. Spekuluje se, že případný teroristický útok by mohl připomínat atentáty v Bombaji v roce 2008 a mohl by se uskutečnit na vánočních trzích. Úřady ale k hrozbě nechtějí zveřejňovat bližší informace.

Jak ve středu informoval ministr vnitra Thomas de Maiziére, informace o teroristickém nebezpečí poskytly Německu zahraniční rozvědky. Země zpřísnila bezpečnostní opatření především na letištích a nádražích. Lidé by podle ministra měli zůstávat ostražití, není však důvod, aby nějak měnili své životní návyky.

Video Telefonát Evy Pláničkové 12:00
video

Telefonát Evy Pláničkové 12:00

Nové zprávy se podle ministra objevily poté, co byly koncem října odhaleny balíčkové bomby odeslané z Jemenu do USA a kdy byla jedna z výbušných zásilek pravděpodobně od řeckých levicových radikálů doručena do úřadu německé kancléřky Angely Merkelové. Podle médií se v poslední době začaly také objevovat náznaky, že skupina muslimských radikálů německého původu prodělala v Pákistánu teroristický výcvik a chystá se k návratu do vlasti.

Namibijská policie našla v letadle do Německa roznětku

Jak dnes informoval Spolkový kriminální úřad (BKA), namibijská policie v zavazadle určeném do letadla společnosti Air Berlin na trase z namibijského Windhoeku do Mnichova zajistila podezřelý předmět s roznětkou. Zatím není jasné, zda předmět mohl způsobit explozi. Policie předmět našla ve středu při nakládání letounu. Mluvčí společnosti Air Berlin ale řekla, že v zavazadle se nenašly žádné výbušniny.