Fidel Castro se vzdal poslední významné politické funkce

Havana – Bývalý kubánský prezident Fidel Castro se kvůli chatrnému zdraví vzdá svých pravomocí šéfa komunistické strany. Oznámil to během středečního setkání se studenty. Pozice šéfa vládnoucí strany je Castrovým posledním postem ve vedení země. Čtyřiaosmdesátiletý revolucionář vládl Kubě od roku 1959 a přetvořil ji v komunistický stát. V roce 2008 předal těžce nemocný Fidel Castro oficiálně prezidentské pravomoci svému bratrovi Raúlovi.

„Jsem nemocný a udělal jsem to, co jsem udělat musel - delegoval jsem své pravomoci. Nemohu dělat něco, čemu se kvůli svému zdravotnímu stavu nemohu věnovat na plný úvazek,“ prohlásil před studenty Castro.

„Dnes tu k vám nehovořím jako první tajemník komunistické strany. Onemocněl jsem a udělal jsem proto, co jsem musel. Pověřil jsem výkonem své funkce ostatní. Nemohu zastávat pozici, které se nedokážu věnovat naplno. Sám jsem nevěděl, co se bude dít, ale díky odhodlání a lékařům jsem stále naživu,“ prohlásil také Castro.

Fidel Castro:

„Jsem jen vojákem idejí. Cítím se spokojený. Nebylo by správné váhat a možná jsem byl v čele země příliš dlouho.“

V čele země strávil Castro 49 let. Jeho odchod z čela komunistické strany je podle Reuters spíše symbolický vzhledem k tomu, že se na jejím vedení již přímo nepodílí a v posledních letech se kvůli špatnému zdravotnímu stavu ani neukazoval na veřejnosti.

Čtyřiaosmdesátiletý Castro se vzdal prezidentské funkce ve prospěch svého bratra Raúla v roce 2008 po vleklých zdravotních potížích. V roce 2006 se podrobil vážné operaci.