V Polsku odhalili největší sochu Krista na světě

Świebodzin – V Polsku dnes odhalili největší sochu Ježíše Krista na světě. Do městečka Świebodzin přilákal víc jak 30metrový monument tisíce lidí. Socha měří 36 metrů a překonává tak i nejznámější sochu Krista v Rio de Janeiru. Městečku s obřím Ježíšem se proto teď přezdívá Świebodzineiro.

Před deseti lety dostal tehdejší farář ve Świebodzinu nápad, že by se zde mohla postavit socha Ježíše Krista. Zdejší farnost tak začala vybírat na její stavbu. Před pěti lety se pak začalo s ambiciózním projektem. Ten byl dokončen dnes v 16:00, kdy byla socha Krista slavnostně odhalena a vysvěcena.

„Pomník je viditelným důkazem víry v Krista,“ řekl dnes biskup Stefan Regmunt, který sochu posvětil a který se k ní dopravil přes rozblácenou cestu v golfovém vozítku. Spíš než z duchovního života se ale zdejší lidé teď teší z toho, že socha do města přivede lidi. „Jsem rád, že se o městě mluví nejen v Polsku, ale i v zahraničí. Budou k nám přijíždět turisté a budou u nás utrácet,“ libuje si starosta města Dariusz Bekisz.

Video Rozhovor s Miroslavem Karasem
video

Rozhovor s Miroslavem Karasem

Najdou se ale i tací, kteří instalaci obří sochy kritizují. Bogumil Wysocki, obyvatel Świebodzina, si myslí: „Kristus nepotřebuje tak megalomanské ztvárnění, rozčiluje mě to. Ježíš by měl větší radost, kdyby ty peníze dostali ti, co je potřebují.“

Socha se ještě musí zkolaudovat

Socha je rekordní. Podle organizátorů stavby je Kristus 33 metrů vysoký, což má symbolizovat jeho věk při ukřižování. Na hlavě má navíc 3metrovou korunu, celkem je tedy socha 36 metrů vysoká - a je tak vůbec nejvyšší sochou Ježíše na světě. Pod skulpturou navíc vyrostl ještě 16metrový kopec. Socha váží 440 tun, je vyrobená ze železobetonu, oceli a pryskyřice. Kristus rozepíná náruč o rozpětí 25 metrů. Kolik stavba sochy stála, zatím farnost nezveřejnila.

Socha není ještě úplně hotová, zatím je natřená jen z jedné strany. Obří konstrukce, kterou by podle odborníků neměl poškodit ani uragán, ještě nebyla oficiálně zkolaudovaná. Proto se také dnešní náboženská slavnost konala pod kopečkem, na němž Ježíš stojí.

Největší socha Ježíše na světě
Zdroj: dapd
Autor: Theo Heimann