Mexiko dražilo poklady mafiánů

Mexico City - Neobvyklý nákup si mohli odnést účastníci dražby v Mexiku. V nabídce bylo přes tři sta předmětů, které speciální protidrogové jednotky zabavily narkomafii. V katalogu se objevil letoun Cessna i soukromé vrtulníky. Největší zájem byl ale o šperky.

Mezi stovkami na zakázku vyrobených šperků nechyběly hodinky s umrlčí lebkou, sombrerem a kytarou, ani desítky prstenů. Vše nezbytně z masivního zlata a osázené drahokamy. „Praní špinavých peněz je možné díky nedostatečné registraci, kontrole a rozsáhlým strukturám šedé ekonomiky,“ říká specialista pro boj proti praní špinavých peněz Gonzalo Vila.

Narkobaroni a jejich podřízení s oblibou propírají své zisky nákupem luxusního zboží – od nejdražších hodinek přes drahá sportovní auta až po letouny, jachty a nemovitosti. Za vše pochopitelně platí v hotovosti. „Nemůžete řešit jen samotné praní špinavých peněz a zapomínat na zbytek. Ti lidé už nejsou chudáci ze slumů, kteří jen nosí zlaté prsteny a můžou si každé dva dny kupovat Ferrari. Mají obrovské finanční zdroje a zázemí,“ dodává Vila.

Podle vládních odhadů propašuje narkomafie přes mexicko-americkou hranici každoročně drogy v hodnotě přesahující 40 miliard dolarů. O kontrolu nad výnosnými příhraničními oblastmi se poslední čtyři roky vede v podsvětí zuřivá válka, za kterou zaplatilo životy už přes 31 tisíc lidí.

Dražené šperky mexické mafie
Dražené šperky mexické mafie
Více fotek
  • Dražené šperky mexické mafie autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2113/211263.jpg
  • Prsten mexických narkobaronů skončil v dražbě autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2113/211265.jpg