Kadyrov by měl vypovídat u soudy s vrahy člena jeho ochranky

Vídeň - V procesu s údajnými vrahy čečenského uprchlíka Umara Israjlova chce vídeňský soud vyslechnout čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova. Soud dnes obhájce obžalovaného Otty K. Rudolfa Mayera požádal, aby zjistil, zda je čečenský prezident ochoten soudu prostřednictvím videokonference odpovídat na otázky týkající se této kauzy. Právě Mayer soud požádal, aby byl Kadyrov vyslechnut jako svědek.

Bývalý Kadyrovovův osobní strážce Israjlov byl loni 13. ledna zastřelen za bílého dne na ulici ve vídeňské čtvrti Florisdorf. V souvislosti s vraždou je souzena trojice mužů, kteří se jej prý původně pokusili unést, ale neúspěšná akce skončila střelbou. Žaloba vychází z toho, že čečenský prezident původně rozhodl o násilném přivezení 27letého Israjlova do vlasti. Akci prý řídil Otto K.

Israjlov byl bývalým členem Kadyrovovy gardy. Stěžoval si u Evropského soudního dvora pro lidská práva kvůli údajným zločinům a trýznění, které se děly na příkaz Kadyrova. V Rakousku, kam uprchl v roce 2004, žádal o azyl.

Místo vraždy Umara Israjlova
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24